Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Koferdam, a skuteczność przeprowadzanego leczenia endodontycznego
Leczenie kanałowe jest zabiegiem pracochłonnym i precyzyjnym. Wiele, wydawać by się mogło, mało istotnych szczegółów wpływa na ostateczny efekt leczenia, a pominięcie jednego z nich może przyczynić się do niższej skuteczności przeprowadzanego zabiegu.
Po pierwsze najistotniejsza jest prawidłowa diagnoza, która pozwala na dobranie najskuteczniejszej metody leczenia. Pozostałe ważne czynniki to doświadczenie lekarza, ocena radiologiczna, dostęp do mikroskopu, wysokiej jakości użyte materiały, praca z asystentką stomatologiczną, a także założenie koferdamu.
Koferdam (ślinochron) to płat miękkiej gumy najczęściej lateksowej, w której wykonuje się otwór na ząb lub kilka leczonych zębów. W ten sposób zostają one odizolowane od całej jamy ustnej. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy jak duże znaczenie w leczeniu endodontycznym ma jego użycie. Podstawowym zadaniem jest wspomniana izolacja zęba przed dostępem śliny. W tym celu ze wszystkich dostępnych narzędzi ślinochron jest najskuteczniejszy. Zachowanie suchości pola operacyjnego chroni przed dostaniem się do wnętrza zęba drobnoustrojów znajdujących się w ślinie, z którymi to głównie „walczymy” przeprowadzając leczenie kanałowe. Dodatkowo guma koferdamu odsuwa język, wargi, policzki oraz dziąsło zapewniając dobrą widoczność. Podczas leczenia endodontycznego używane są ponadto drobne narzędzia, które mogłyby zostać przypadkowo połknięte przez pacjenta, natomiast kanały płukane są silnie drażniącymi środkami, które mogą podrażnić błonę śluzową. Koferdam skraca również czas leczenia bezproduktywnie tracony na kilkunastokrotną wymianę wałków ligniny. Ostatnią zaletą używania ślinochronu jest zwiększenie komfortu dla pacjenta ponieważ nie odczuwa on często nieprzyjemnych w smaku materiałów używanych podczas leczenia.
Jak widać praca z koferdamem przynosi wiele korzyści zarówno dla lekarza jak i dla pacjenta, a co najważniejsza zwiększa skuteczność przeprowadzanego zabiegu. Powinniśmy więc sięgać po niego możliwie najczęściej.
Lekarz dentysta
Paweł Arboczius z Centrum Stomatologicznego Dentica24 w Raciborzu
www.dentica24.pl
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |