Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kiedy wybrać się na wizytę do ortodonty?
Pierwsza konsultacja ortodontyczna wskazana jest między 3 a 6 rokiem życia, czyli wówczas, gdy dziecko posiada już wszystkie zęby mleczne. Jeżeli w tym okresie lekarz nie stwierdzi żadnej wady zgryzu, kolejna wizyta profilaktyczna powinna mieć miejsce między 7 a 9 rokiem życia.
W tym właśnie okresie rozpoczyna się pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stale. Gdy małe mleczne zęby zastępowane są pierwszymi stałymi zębami trzonowymi i siekaczami, może się okazać, że zbyt mała dziecięca żuchwa czy szczęka nie jest w stanie pomieścić nowego układu zębów. Konsultacja ortodontyczna w tym okresie może zapobiec powstaniu wad zgryzu, lub ewentualnemu ich zaawansowaniu.
Kolejnym terminem, kiedy należy odwiedzić lekarza ortodontę, jest okres między 10 a 12 rokiem życia. W tym czasie ma miejsce drugi etap wymiany zębów mlecznych na stałe. Miejsce malutkich siekaczy i trzonowców zastępują zdecydowanie większe zęby stałe, na które nie zawsze występuje odpowiednia ilość miejsca. W momencie, gdy dziecięca żuchwa lub szczęka nie pozwala na umieszczenie w niej szerokich zębów stałych, mogą one nachodzić na siebie. Jest to pierwszy etap rozwoju stłoczenia zębów lub pojawienia się innych wad zgryzu.
W momencie, kiedy dziecko posiada już wszystkie zęby, istnieje już możliwość korekty wad zgryzu, które nie są zauważalne przez rodziców. Sygnałem do odwiedzenia lekarza powinny być następujące symptomy:
- zbyt późne pojawienie się zębów stałych
- obgryzanie paznokci, ssanie palca, oddychanie przez usta, zaburzenia logopedyczne, utrudnione oddychanie
- próchnica zębów i zbyt wczesna utrata zębów mlecznych
- zbyt ciasne ułożenie zębów w szczęce / żuchwie
- asymetria twarzy
Dentica 24
ul. Dworek 12B (za CH Plaza)
44-200 Rybnik
Tel: (+48 ) 32 44 02 224
e-mail: rybnik@dentica24.pl
www.dentica24.pl
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |