Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Już dziś przygotuj się na sezon grypowy - zaszczep się!
Grypa potrafi być groźna. Według danych Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH w poprzednim sezonie z jej powodu zmarło w Polsce 140 osób. Specjaliści przekonują, że coroczne szczepienie jest najlepszym sposobem ochrony przed chorobą i jej powikłaniami. W aptekach oraz przychodniach pojawiły się już aktualne szczepionki przeciwko grypie.
Pod kontrolą lekarza
- Szczepienie przeciwko grypie jest bezpieczne. Każdy pacjent przed podaniem szczepionki przechodzi badanie, podczas którego lekarz przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia. Po szczepieniu może pojawić się odczyn w miejscu podania lub wystąpić stan podgorączkowy, ale te objawy ustępują szybko i nie świadczą o złym działaniu szczepionki – tłumaczy doktor Joanna Brückner z rybnickiej przychodni Puls-Med.
Szczepionka jako inwestycja
Koszt szczepionki to około 35 złotych. Kiedy dopadnie nas wirus, wydatki będą zdecydowanie większe: koszty lekarstw, leczenia powikłań, badań specjalistycznych, czy nieobecności w pracy. Choroba to także kiepskie samopoczucie i dylemat, kto odwiezie dzieci do szkoły. Dlatego warto potraktować szczepionkę jak inwestycję. Zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania do 70 – 90 proc. Tym samym chroni przed zdrowotnymi i finansowymi konsekwencjami grypy.
Niektórzy muszą, reszta powinna
Dla niektórych osób grypa jest szczególnie niebezpieczna. Do grupy podwyższonego ryzyka należą chorzy cierpiący na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, schorzenia sercowo-naczyniowe oraz cukrzycę. Do tego grona można też zaliczyć dzieci powyżej 6. miesiąca życia, kobiety w ciąży oraz osoby po sześćdziesiątce. Nie oznacza to jednak, że reszta może spać spokojnie. Wirusy grypy łatwo się namnażają. Mogą się przenosić drogą kropelkową (kichanie, kaszel), ale też poprzez dotykanie skażonych powierzchni.
Nie mylić grypy z przeziębieniem
Grypa jest chorobą zakaźną, niebezpieczną dla każdego chorego. Jest groźna sama w sobie, lecz dodatkowo może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność nerek. Co odróżnia ją od zwykłego przeziębienia? Grupa rozpoczyna się gwałtownie. Pojawia się gorączka, często powyżej 39° C, dreszcze, suchy kaszel, bóle mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębienia nie towarzyszy jej ból gardła, katar, ani mokry kaszel.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |