Styl życia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Czyszczenie i konserwacja bramy garażowej. Jak należy dbać o bramę segmentową, aby dłużej z niej korzystać?
Brama garażowa jest stale poddawana obciążeniom-otwiera się i zamyka kilka razy dziennie. Od zewnątrz jest narażona na słońce, deszcz i silny wiatr. Aby działała bezproblemowo wymaga odpowiedniej konserwacji, by cieszyła oko potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych. Mało kto przywiązuje do tego wagę. A szkoda!
Pomimo, iż bramy segmentowe wymagają okresowego przeglądu, regulacji i fachowej konserwacji wykonanej przez profesjonalistów ( zalecamy taką co 2 lata) to o pewne czynności możemy zadbać sami. Od czego zacząć? Najwięcej brudu a szczególnie piasku gromadzi się w prowadnicach podsufitowych. Zalegając tam powoli niszczy bieżnie rolek i powoduje głośną pracę bramy. Aby go stamtąd usunąć wystarczy czasami porządniej dmuchnąć lub użyć małej szczotki. Kolejnym miejscem do którego warto zajrzeć jest łączenie segmentów. Przyklejony i czasami sprasowany brud niszczy powierzchnię lakieru otwierając drogę korozji. Otwierając powoli bramę przecieramy mokrą szmatką tą wąską przestrzeń do czysta.
Jakich środków czyszczących użyć?
Powierzchnię paneli myjemy ciepłą wodą z dodatkiem nieagresywnego środka myjącego. Zdecydowanie unikamy stosowania płynów do mycia naczyń, podłóg czy mleczka do szorowania umywalek. Jeżeli posiadamy panele lakierowane to może to być szampon samochodowy bez wosku. Jeśli zaś posiadamy panele powlekane folią drewnopodobną to płyny dedykowane do mycia tworzyw sztucznych np. do okien PCV. Myjemy bramę za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki,po czym spłukujemy czystą wodą. Jeżeli nasza brama posiada okna to zabrudzenia i zapiaszczenia należy wpierw spłukać dużą ilością wody, po czym przeszklenia myć bardzo delikatnie aby nie spowodować obtarć i zarysowań na szkle akrylowym.
Co z automatyką napędową?
Odłączamy zasilanie napędu. W górnej części głowica napędu posiada otworki wentylacyjne które przedmuchujemy sprężonym powietrzem lub odkurzaczem. Następnie obudowę przecieramy lekko wilgotną ściereczką. Jeżeli posiadamy w bramie fotokomórki to także warto usunąć z nich brud lub pajęczyny. Takie zabrudzenia mogą spowodować zakłócenia a nawet unieruchomić napęd bramy.
Konserwacja bramy segmentowej
Po wyschnięciu bramy dobrze jest także nawilżyć silikonem wszystkie uszczelki,nadmiar ścieramy ręcznikiem papierowym. Do tego celu używamy silikonu do konserwacji uszczelek samochodowych lub środka do pielęgnacji deski rozdzielczej. Tak odnowione uszczelki prowadnic będą miały lepszy poślizg dzięki czemu wolniej się zużyją. Także przed sezonem zimowym warto odświeżyć uszczelki, co zapobiegnie ich ewentualnemu przymarzaniu. Na koniec lekko smarujemy zawiasy i trzpienie rolek (nigdy nie smarujemy prowadnic i bieżni rolek) w miejscach do tego wyznaczonych tj. wtryskujemy penetrujący smar półstały w otworki znajdujące się w zawiasach i uchwytach trzpieni rolek a nadmiar wycieramy ręcznikiem papierowym.
I to wszystko w temacie czyszczenia i konserwacji bramy garażowej, brama gotowa do dalszej służby.
Źródło:hormann.expert
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |