Styl życia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Czym zajmuje się archeolog?
Archeolog zajmuje się badaniem śladów działalności człowieka na podstawie odnalezionego materiału badawczego. W ten sposób zdobywa ważną dla nas wszystkich wiedzę na temat dawnych cywilizacji, ich zwyczajów oraz kultury. Co oznacza to w praktyce? W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, czym zajmuje się archeolog na co dzień. Zachęcamy do jego sprawdzenia.
Czym zajmuje się archeolog?
Zadaniem archeologa jest pozyskanie materiału badawczego, jego zabezpieczenie oraz szczegółowa analiza. Spotkać go można przy pracach wykopaliskowych w miejscach obciążonych historycznie, na przykład na terenach dawnych grodów, pól bitew czy cmentarzysk. Najczęściej znajdywanym materiałem badawczym są więc fragmenty architektury, broń, przedmioty codziennego użytku, monety, urny na prochy zmarłych, ale i kości.
Zabytki te poprzez ich zbadanie przez archeologa dostarczają informacji o tym, jak żyły minione cywilizacje. Później stają się one często elementem różnorakich prezentacji, np. wystaw w muzeum, przy których tworzeniu także uczestniczą archeolodzy. Praca ta, jak widać, jest wieloetapowa i obejmować może wiele różnych działalności.
Nadzór archeologiczny Rybnik
Odkrywanie wielkich zabytków, które zmieniają tok historii, nie zdarza się jednak często. Ponadto archeolog pracuje przecież nie tylko w miejscach, w których znajduje się materiał badawczy, ale i tam, gdzie znajdować może. Tego, czy w ziemi ukryte są zabytki, można się jedynie spodziewać na podstawie map i zdjęć. Tereny, które wymagają obecności archeologa, określane są strefami ochrony konserwatorskiej. Jeśli prowadzone są na nich prace ziemne, to niezbędny staje się nadzór archeologiczny. I to on staje się często codziennością pracy archeologa.
Nadzór archeologiczny w Rybniku i jego okolicach wykonuje właśnie archeolog. Rybnik ma swoje własne obszary ochrony konserwatorskiej, na których terenach prowadzone prace ziemne wymagają nadzoru. Warto wiedzieć, że nie jest to jednoznaczne ze wstrzymywaniem prac lub ich przeciąganiem, jak sądzą niektórzy. Cały proces odbywa się sprawnie, mając na uwadze zarówno dobro inwestorów budowy, jak i potencjalnie znajdujących się w ziemi zabytków.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |