Styl życia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Historia sonicznej szczoteczki do zębów
Czy słyszałeś kiedyś o szczoteczce sonicznej? Zastanawiałeś się, na czym polega praca tego typu urządzenia, i kiedy ono powstało? Jeśli nie, zachęcamy do lektury poniższego tekstu – dzięki niemu zapoznasz się z najbardziej zaawansowanymi urządzeniami do pielęgnacji jamy ustnej, jakie obecnie są dostępne na rynku!
Szczoteczki manualne powoli odchodzą już w zapomnienie – dentyści jednoznacznie rekomendują używanie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej szczoteczek elektrycznych, ponieważ znacznie skuteczniej usuwają one wszelkie naleciałości i bakterie. Na rynku znajdziemy obecnie trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych: urządzenia rotacyjno-pulsacyjne, ultradźwiękowe, a także soniczne. Dziś skupimy się na tych ostatnich.
Czym jest szczoteczka soniczna?
Szczoteczka soniczna to innymi słowy jeszcze bardziej zaawansowana szczoteczka elektryczna. W przeciwieństwie do klasycznych urządzeń z okrągłą główką czyszczącą, produkty soniczne wyróżniają się podłużnymi końcówkami, które umożliwiają wykonywanie ruchów wymiatających – czyli najskuteczniejszych w codziennej pielęgnacji zębów i dziąseł. Szczoteczki soniczne są też znacznie szybsze od rotacyjno-pulsacyjnych – w ciągu minuty są one w stanie generować aż od 31 000 do 62 000 ruchów.
Innowacyjna jest również sama metodyka czyszczenia urządzeń sonicznych. Nie usuwają one płytki nazębnej mechaniczne, a robią to przy pomocy fal dźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości. Za ich pomocą podczas mycia w jamie ustnej powstaje złożona ze śliny i pasty do zębów chmura mikrobąbelków, które obmywają bakterie nawet z przestrzeni między zębami.
Jak doszło do powstania pierwszej szczoteczki sonicznej?
Szczoteczki soniczne po raz pierwszy pojawiły się na rynku w latach 90. ubiegłego wieku, jednak aby zrozumieć genezę ich powstania, należy cofnąć się w czasie dużo dalej, mianowicie jeszcze do okresu przedwojennego.
Pierwsza szczoteczka elektryczna została skonstruowana już w 1939 roku w Szwajcarii i nosiła nazwę Broxodent. To właśnie od niej się wszystko zaczęło. Początkowo ów szczoteczka była dedykowana głównie użytkownikom aparatów ortodontycznych i osobom niepełnosprawnym, jednak z czasem zyskała dużą popularność u wszystkich grup użytkowników. To zainspirowało producentów do tworzenia kolejnych, jeszcze bardziej zaawansowanych urządzeń, z czasem wzbogacanych chociażby o bezprzewodowe ładowarki czy obrotowe końcówki.
Wynikiem prac nad coraz bardziej ulepszonymi modelami szczoteczek elektrycznych było powstanie szczoteczki sonicznej, a zatem urządzenia, usuwającego z jamy ustnej naleciałości przy pomocy fal dźwiękowych. Za twórcę szczoteczki sonicznej uważa się amerykańskiego naukowca Roberta Bocka, który to w 1990 roku, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zaprezentował światu pierwsze tego typu urządzenie.
Współczesne szczoteczki soniczne
W latach 90. szczoteczki soniczne cieszyły się dużą popularnością głównie za oceanem, w Polsce na szeroką skalę zaczęto je na dobrą sprawę dystrybuować dopiero na początku XXI wieku. Obecnie urządzenia te są bardzo zaawansowane, i oferują nam wiele programów pracy, wymiennych końcówek, czy dodatkowych funkcji, dzięki którym mycie zębów jest maksymalnie skuteczne i bezpieczne.
Specjaliści potwierdzają, że regularne korzystanie podczas pielęgnacji jamy ustnej ze szczoteczek sonicznych pozwala znacznie zredukować ilość zalegającej płytki nazębnej, oraz poprawić ogólną kondycję zębów i dziąseł. Najpopularniejszymi producentami współczesnych szczoteczek sonicznych są marki Philips Sonicare, Smilesonic, WhiteWash, Panasonic, czy Seysso. Jeśli szukasz idealnej szczoteczki sonicznej to warto sprawdzić rankingi najlepszych szczoteczek, jedno z najlepszych takich zestawień znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych
Ile kosztuje szczoteczka soniczna?
Na koniec warto wspomnieć o cenach szczoteczek sonicznych. Otóż urządzenia te, ze względu na zastosowaną technologię czyszczenia, uchodzą za nieco droższe niż szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne – koszt najtańszej szczoteczki sonicznej to około 150 złotych, natomiast za model ze średniej półki przyjdzie nam już zapłacić mniej więcej 300-400 złotych. W tej kategorii warto sprawdzić szczoteczki soniczne Smilesonic. Cena najbardziej zaawansowanych modeli sonicznych od rekomendowanych producentów potrafi zaś oscylować w okolicach nawet 1000 złotych.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |