Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Cierpisz na bóle głowy? Może to nie migrena a choroba okluzyjna?
Choroba okluzyjna to następstwo zaburzeń prawidłowych kontaktów zębowych objawiające się np. zgrzytaniem zębami oraz częstymi bólami głowy. Do rozwoju choroby okluzyjnej prowadzi wiele czynników, wśród których należy wymienić: wrodzone wady zgryzu lub krzywo wyrzynające się zęby mądrości, źle wykonane wypełnienia, nieprawidłowo dopasowane odbudowy protetyczne np. korony, a także utratę zęba i związane z nią przemieszczanie się innych zębów.
Okluzją nazywamy sposób kontaktowania się zębów dolnych i górnych. Nieprawidłowe kontakty między zębami szczęki i żuchwy powodują rozwijanie się nadmiernego napięcia mięśni twarzy oraz nieprawidłowych ruchów w stawie skroniowo-żuchwowym. Wskutek tego nadmiernego napięcia dochodzi do zgrzytania zębami, co powoduje ich starcie, a nawet może doprowadzić do złamań. Pojawiają się bóle głowy, szumy w uszach, nadwrażliwość na zimno oraz bóle zdrowych zębów, które mogą ulegać rozchwianiu. Ponadto pojawić mogą się także trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym. Schorzenie to bywa także źródłem silnych bólów szyi, ramion a nawet kręgosłupa.
Z uwagi na szerokie spektrum objawów oraz podobieństwo niektórych z nich do zaburzeń neurologicznych, choroba okluzyjna jest rzadko rozpoznawana i tym samym rzadko leczona. Pacjent cierpiący na powyższe dolegliwości, w celu postawienia właściwej diagnozy, musi być poddany dokładnemu badaniu wszystkich elementów narządu żucia. W trakcie wizyty diagnostycznej pobrane zostają wyciski zębów szczęki i żuchwy a po przeprowadzonej relaksacji mięśni zostaje zarejestrowana prawidłowa pozycja żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym. Wszystkie te działania mają na celu umożliwienie lekarzowi przeniesienia danych do artykulatora i ocenę czy u pacjenta występują zaburzenia okluzji – a jeśli są - to zaplanowanie leczenia.
Jeśli jesteś pacjentem cierpiącym na powyższe dolegliwości to prawdopodobnie potrzebujesz celowanego leczenia, a nie tylko leków przeciwbólowych.
Centra Stomatologiczne:
Rybnik: ul. Dworek 12B (za CH Plaza) tel. 32 44 02 224
Racibórz: ul. Jana Kochanowskiego 3 tel. 32 770 02 24
Wodzisław Śląski ul. 26 marca 94 a tel. 32 440 84 94
https://www.dentica24.pl/
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |