Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Bruksizm. Co to jest i jak sobie z tym radzić?
Czy zgrzytanie zębów i ich ścieranie to choroba? Co jest tego przyczyną i jak to leczyć? O tym dzisiaj porozmawiamy z lekarzem dentystą Marcinem Pokrzywnickim z Centrum Stomatologii Dentica24 w Rybniku, który zajmuje się leczeniem tego schorzenia.
Doktorze, czym tak naprawdę jest bruksizm i co go wywołuje?
Bruksizm - jest to nawykowe, niekontrolowane, nieświadome napinanie mięśni żucia, które prowadzi do zgrzytania i zaciskania zębów. Jest on zaliczany do parasomii, czyli zaburzeń snu. Dotyczy on częściej kobiet, szczególnie młodych. Główną przyczyną tej choroby jest stres dnia codziennego, który odreagowujemy w nocy podczas snu zgrzytając zębami.
Jakie są główne objawy tej choroby, które powinny zwrócić naszą uwagę?
Objawów bruksizmu jest wiele. Te, które możemy zauważyć na naszych zębach to ich starcie, ubytki klinowe, pęknięcia szkliwa oraz nadwrażliwość zębów na wszelkie bodźce (ciepło, zimno). Przy myciu zębów często dochodzi też do krwawienia z dziąseł. Najbardziej uciążliwe są jednak bóle głowy (często poranne - tuż po przebudzeniu), które nie ustępują po lekach przeciwbólowych oraz uczucie napięcia (sztywności) mięśni żucia i "drętwienia" zębów.
Ból z nadmiernie napiętych mięśni może promieniować do różnych okolic ciała i imitować ból zębów lub szczęki, które tak naprawdę klinicznie są zdrowe. Prowadzi to nierzadko do niepotrzebnych interwencji, np. leczenia kanałowego lub nawet usunięcia zębów, które jednak nie likwidują bólu. Pacjenci z bruksizmem często zauważają także zmniejszony zakres otwierania ust, trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych, ból okolicy stawu skroniowo-żuchwowego oraz budzą się rano z zaciśniętymi zębami.
Czyli lepiej reagować szybko, gdy tylko coś nas zaniepokoi?
Tak, im wcześniej chory pojawi się w gabinecie tym lepiej. Początkowymi objawami może być tylko nieznacznie starcie zębów, które można odtworzyć poprzez wykonanie koron lub wypełnień. Natomiast, gdy pojawiają się już inne objawy, np. częste bóle głowy - to oznacza, że organizm już nie jest w stanie poradzić sobie z powstającą dysfunkcją układu ruchowego narządu żucia.
W zaawansowanej postaci bruksizmu dochodzi też do dolegliwości ze strony narządu słuchu - pojawiają się bóle ucha, szumy, piski, dzwonienie, uczucie zatykania, a także bóle oczodołów i okolicy oka. Duże napięcie mięśni żucia może przenosić się poprzez mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy na obręcz barkową. Pacjenci wtedy zgłaszają bóle szyi, karku, pleców, barku i kręgosłupa.
Ta mnogość objawów, w większości niezwiązanych bezpośrednio z zębami stwarza chyba duże problemy diagnostyczne?
Tak. Wiele stomatologów nie wie ogóle o tej chorobie - widzą pacjentów ze startymi zębami i rozkładają ręce. Bruksizm najczęściej mylony jest z migreną i neuralgiami a chorzy, którzy do mnie trafiają są już najczęściej po konsultacjach neurologicznych, okulistycznych i laryngologicznych, na których lekarze tych specjalności nie wykrywają żadnych nieprawidłowości.
To teraz najważniejsze pytanie - jak możemy leczyć to schorzenie?
Najbardziej skuteczną metodą leczenia jest wykonanie specjalnej twardej szyny relaksacyjnej na górne zęby do spania - płytki SVED'a, która powoduje rozluźnienie mięśni żucia, eliminuje bóle głowy i chroni zęby przed dalszym ścieraniem. Dodatkowo zaleca się masaż mięśni, ćwiczenia rozluźniające, psychoterapie, a w bardzo ciężkich przypadkach zastrzyki z kolagenu i kwasu hialuronowego do mięśni i do stawu skroniowo-żuchwowego.
Jeżeli zauważyłeś/aś u siebie objawy bruskizmu - zapraszamy do naszego Centrum StomatologicznegoDentica24 w Raciborzu (Kochanowskiego 3) na konsultacje.
Dentica24
Racibórz: ul. Kochanowskiego 3
Rybnik: Dworek 12B
www.dentica24.pl
A.S
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |