Turystyka | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Turystyka na weekend. Perły Czech: zamek w Raduniu
Pierwsze wzmianki o Raduniu pochodzą z roku 1320 i przypuszcza się, że już wtedy na jego terenie znajdowała się twierdza, którą w XVI wieku rodzina Tvorkovskich przebudowała na trójskrzydłowy zamek. Pod koniec XVIII stulecia, kiedy wiele lokalnych obiektów zmieniło właścicieli, zamek znalazł się w majątku rodziny Mnnich, a zaraz potem Larisch. Ci na początku XIX wieku zaadaptowali zaniedbany obiekt na klasycystyczną rezydencję, którą powiększono o dom urzędniczy (1823) i oranżerię (1824-1825) z hodowlą kwiatów i ziół; w 1828 roku odbudowano zniszczony barokowy spichlerz. Od 1832 raduńska ziemia należała do pruskiej książęcej rodziny Blcher z Wahlstattu. Zamek służył jako letnia siedziba, oferując domownikom i gościom luksusy i wygody wiejskiej willi, w otoczeniu przyrodniczo-krajobrazowego parku z trzema stawami. Obszar stopniowo uzupełniły owczarnia w stylu empire (1841) i nowogotycki zamkowy mur (1849). W drugiej połowie XIX wieku elewacja i wnętrza zamku były poddane rozległym historycznym zmianom, które zakończyły się w 1907.
W rękach książąt Blcher raduńska rezydencja była do 1947 roku, później służyła najróżniejszym celom. Jesienią 1979 zamek wraz z wyposażeniem włączono do sieci zabytków kultury, odnowiono go, a pięć lat później otwarto dla zwiedzających. Trasa zwiedzania, która prowadzi przez reprezentacyjne salony, prywatne apartamenty i pokoje gościnne, pokazuje zmiany rytmu życia miejscowej arystokracji od początku XIX do połowy XX w.
W 2003 roku wyremontowano dziedziniec zamku wraz z gankiem, rok później oranżerię i ogród ozdobny, które oferują dziś szerokie zbiory egzotycznych roślin i drzew cytrusowych. W 2011 roku zakończono trwającą trzy lata naprawę dachu, a w 2012 generalny remont spichlerza, w którym od roku działa nowe centrum informacyji turystycznej. Kolejną rekonstrukcję przechodzi także 15-hektarowy park.
Zamek Raduń jest znaczącym punktem Śląska Opawskiego jeśli chodzi o kulturę, społeczeństwo i wypoczynek, i jako jeden z czterech tego typu obiektów w okolicach Ostrawy (obok Hradca nad Moravic, Kunina i Frysztatu) stanowi ważne miejsce na mapie zabytków Euroregionu Silesia.
Godziny otwarcia w lipcu i sierpniu: codziennie oprócz poniedziałku 9.00-17.00, oranżeria i ogród 10.30-17.00
Cena biletów: normalny w zależności od trasy zwiedzania 80-120 K%u010D
Adres: Zamecka 67, Raduń k. Opawy
Strona internetowa: www.zamek-radun.cz
Tekst pochodzi z ulotki reklamowej zamku. Tłumaczenie Katarzyna Przypadło.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |