Patrol24 | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wybuchowa lekcja z fizyki
Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Czerwionce-Leszczynach im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, przez trzy lata brali udział w projekcje unijnym o zasięgu ogólnopolskim: Odkrywać nieznane, tworzyć nowe - program rozwijania zainteresowań fizyką.
Młodzież, brała udział w zajęciach z fizyki prowadzonych przez nauczycielkę fizyki Panią Bożenę Bierowiec-Chrustek, wykładach i laboratoriach organizowanych na Politechnice Śląskiej. Uczestnicy brali udział w konkursach z fizyki: dwuosobowe grupy opracowywały projekt własnego doświadczenia z fizyki, a zwycięzcy z całej Polski w nagrodę wyjechali na warsztaty w Wiśle ZZZ - w bieżącym roku laureatami byli: Tomek Pańczyk, Adam Jakubowski, Artur Kozik, Dawid Ryś ( w trzech edycjach mieliśmy 12 laureatów). Wszyscy uczestnicy walczyli o wyjazd do Szwajcarii w ramach konkursu warsztaty w CERN, w tym roku zwyciężyli: Michał Oślizło i Radosław Szyk (w trzech edycjach mieliśmy 8 laureatów). Chłopcy zwiedzili m.in. Zurych, Annecy, Genewe, Chamonix, Lozannę; Najważniejszą częścią wycieczki były zajęcia w CERN, podczas których uczniowie zobaczyli wystawy eksperymentu ATLAS, Microkosmos i Glob, Centrum Komputerowe CERN i Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Collider, LHC) - najbardziej skomplikowane urządzenie zbudowane przez człowieka. Na zakończenie każdej edycji był przeprowadzony konkurs na Przedmiotowy Zestaw Wsparcia dla Szkół. W każdym regionie po dwie najbardziej aktywne szkoły , w których uczniowie uczestniczący w projekcie zdobyli najwięcej punktów w organizowanych konkursach dostają nagrody. Na nagrodę dla szkoły, czyli przedmiotowy zestaw wsparcia składa się: rzutnik, ekran, komputer przenośny z oprogramowaniem, zestaw do doświadczeń fizycznych. W efekcie baza dydaktyczna naszej Gminy wzrosła o 30 tysięcy, (przez trzy edycje byliśmy trzykrotnie laureatami konkursu PZW).
Największą niespodzianką dla uczestników projektu było wyróżnienie naszej szkoły za sukcesy i zaangażowanie poprzez ufundowanie dla uczniów naszego gimnazjum udziału w Wybuchowej lekcji z fizyki. Pracownik naukowy Pan Mateusz Stocki, zachwycił młodzież niezwykłymi pokazami, największe wrażenie, zrobiły doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu, który zmieniał właściwości gumy, marchewki, banana itp. Zielony smok, płonący stół, działo fizyczne czy chemiczne to nazwy niektórych doświadczeń. Wspaniała lekcja fizyki, chemii i biologii, połączona z zabawą i własnoręcznym wykonaniem niektórych doświadczeń, była ogromnym przeżyciem dla uczestników szczególnie dla Tomka gdy palił bańki mydlane, Pauliny z nową fryzurą i Kasi szyfrującej wiadomości.
Jak podsumował Dyrektor Krzysztof Kalinowski fantastycznie byłoby, gdyby dostęp do takich doświadczeń, byłby możliwy na każdej lekcji fizyki.
Udział młodzieży w projektach, zajęciach, konkursach, wycieczkach z fizyki pozwoli w przyszłości na wykształcenie młodych naukowców. Gratulujemy wszystkim uczestnikom uzyskania certyfikatów ukończenia projektu.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |