Patrol24 | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Pancernik z SP 12 Rybnik znowu w Finale
Szkoła Podstawowa nr 12 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rybniku jest w programie Bezpieczeństwo dla wszystkich od 4 lat. W tym roku szkolnym ten program zmienił troszeczkę swoją nazwę na Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich.
Jest to międzynarodowy program edukacyjny dla szkół podstawowych, którego celem jest edukowanie dzieci na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przyjaznej dla środowiska motoryzacji. Głównym organizatorem akcji jest koncern Renault.
Obecnie trwa XII edycja tego programu. Program składa się w Polsce z czterech uzupełniających się elementów:
- Pakietów edukacyjnych „Droga i Ja” – unikatowego zestawu dydaktycznego dla uczniów i nauczyciela, składającego się z zeszytów ćwiczeń, testów, materiałów dla nauczyciela
oraz plakatu edukacyjnego
- E-learningu – innowacyjnego programu multimedialnego dostępnego w Internecie dla dzieci, rodziców i nauczycieli
- Konkursu Twój pomysł, Twoja inicjatywa – polegającego na przemyśleniu przez dzieci problemów związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego i motoryzacją, a następnie wdrożeniu kampanii świadomościowej w szkole i jej otoczeniu
- Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa – prowadzących aktywne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w swoich miejscowościach.
Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich Renault to największy tego rodzaju program na świecie realizowany przez koncern motoryzacyjny. Swoim zasięgiem obejmuje już 35 krajów na świecie, udział w nim wzięło do tej pory ponad 12 milionów dzieci, z czego prawie 710 000 z Polski. Uczestnictwo w programie jest całkowicie bezpłatne.
Szkolny Klub Bezpieczeństwa Pancernik w SP 12 Rybnik zaczął działać 18 grudnia 2010 roku. Należało do niego 28 uczniów z klasy III, która zwyciężyła w X edycji tego programu i w nagrodę pojechała do Disneylandu we Francji. Opiekunem była Pani Teresa Zielonka. Uczniowie podejmowali szereg przedsięwzięć dotyczących bezpieczeństwa na drodze. I w roku szkolnym 2010/ 2011 roku zakwalifikowaliśmy się do II etapu konkursu na najbardziej aktywny i efektywny Szkolny Klub Bezpieczeństwa.
Z nowym rokiem szkolnym 2011/2012 do klubu dołączyli nowi uczniowie klasy Ia, zaś niektórzy uczniowie z klasy IV zrezygnowali z przynależności do Klubu.
Zamówiliśmy pakiety edukacyjne „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” Renault dla uczniów całej szkoły. Pakiety zostały nam przyznane.
Naszym pomysłem na poprawę bezpieczeństwa w naszej dzielnicy, była inicjatywa dotycząca chodnika, pasów bezpieczeństwa i odblasków.
Priorytetową sprawą SKB Pancernik jest załatwienie chodnika po lewej stronie ulicy Zebrzydowickiej, w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym wszystkich dzieci z naszej dzielnicy. W zeszłym roku szkolnym zbieraliśmy podpisy wśród dzieci i nauczycieli pod petycją do Pana Prezydenta Adama Fudalego a w tym roku zbieraliśmy podpisy wśród rodziców i mieszkańców dzielnicy Zebrzydowice. Zebraliśmy ok. 500 podpisów poparcia naszej inicjatywy. Nawet zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach wystosował list do Prezydenta miasta Rybnika Adama Fudalego. Do szkoły wpłynęło takie samo pismo. Policja w Katowicach poparła nas w staraniach zmierzających do poprawy poziomu bezpieczeństwa dzieci i prosiła Prezydenta o pozytywne rozpatrzenie proponowanej zmiany na ulicy Zebrzydowickiej ( budowa chodnika po lewej stronie ulicy jadąc z Rybnika).
Petycję z podpisami złożyliśmy na ręce Pani wiceprezydent Joanny Kryszczyszyn, która gościła w naszej szkole.
6 grudnia otrzymaliśmy pismo Pełnomocnika ds. Dróg i Gospodarki Komunalnej Janusza Kopra w Rybniku, który informuje Szkolny Klub Bezpieczeństwa „Pancernik”, że w projekcie budżetu na rok 2012 zostały zarezerwowane środki finansowe na wykonanie projektu przebudowy ulicy Zebrzydowickiej. W przedmiotowym projekcie zostanie ujęty chodnik na odcinku ulicy Granicznej do ulicy Norwida. Realizacja tejże inwestycji przewidziana jest na kolejne lata.
Innym przedsięwzięciem naszego Klubu było zapinanie pasów bezpieczeństwa. Uczniowie wymyślali hasła dotyczące zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Działania zmierzające do zwiększenia udziału stosowania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów pojazdów bardzo efektywnie poprawiają bezpieczeństwo ruchu drogowego. Poza tym, pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym środkiem ratującym ludzkie życie podczas wypadku drogowego. Zapięte pasy bezpieczeństwa podczas wypadku drogowym to najczęściej jedyna szansa na przeżycie.
15 listopada 2011 roku zorganizowaliśmy w dzielnicy Rybnika - Zebrzydowicach happening związany z bezpieczeństwem ruchu drogowego wśród lokalnej społeczności. Chcieliśmy informować i uświadamiać kierowców i przechodniów o największych zagrożeniach związanych z ruchem drogowym oraz o konsekwencjach niezapinanych pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Wzięliśmy transparenty, hasła wymyślone przez członków SKB i kolorowe pompony i przeszliśmy przez najruchliwszą ulicę naszej dzielnicy.
Na apelu przedstawiliśmy inscenizacje o pasach bezpieczeństwa. Na korytarzu szkolnym przygotowaliśmy gazetkę ścienną na temat bezpieczeństwa w pojeździe. Treści zawarte na tej gazetce były obecne przez dłuższy czas, przez co zadziałał efekt powtarzalności odbioru. W ten sposób edukowaliśmy koleżanki i kolegów z całej szkoły, a także rodziców i gości odwiedzających nasza szkołę.
Następną inicjatywą do zrealizowania były odblaski. W dniu 19 grudnia członkowie SKB „Pancernik” wzięli udział w akcji ulotkowej „Odblaski". Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na konieczność korzystania z elementów odblaskowych: zawieszek, naklejek, kamizelek, emblematów, opasek, naszywek, taśm i innych elementów odblaskowych oraz do wdrażania i utrwalania prawidłowych nawyków zachowań na drodze, a jednocześnie do ograniczenia wypadków i kolizji na drogach z udziałem dzieci i dorosłych. Złe warunki atmosferyczne w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym, a także szybko zapadający zmierzch skutkuje dużą liczbą wypadków. Zwiększeniu widoczności pieszych i rowerzystów na drodze mają właśnie służyć różnego rodzaju akcesoria odblaskowe, dzięki którym osoby w nie wyposażone mogą być widoczne w każdych warunkach pogodowych.
Przedstawiciele Rady Dzielnicy po rozmowie z dyrekcją szkoły postanowili sfinansować prezenty gwiazdkowe w postaci odblasków dla każdego dziecka naszej szkoły. W zestawie odblaskowym znalazły się: naklejka, niedźwiadek i mała kamizelka. Koszt prezencików dla 220 uczniów to 800 złotych. Na apelu o bezpieczeństwie, członkowie SKB opowiedzieli o swojej działalności, zachęcali do noszenia odblasków, a Pani dyrektor wręczyła przewodniczącemu każdej klasy tyle sztuk prezencików gwiazdkowych, ile uczniów liczyła klasa.
Później uczniowie wszystkich klas na lekcjach plastyki wykonywali projekt praktycznego, estetycznego i przyjaznego dzieciom i dorosłym elementu odblaskowego. Dowolną techniką na kartce wyklejali, malowali, rysowali itp. projekty naklejek odblaskowych. Następnie szkolne jury wybrało kilka z nich, które zostały przekazane Pani wiceprezydent Joannie Kryszczyszyn. Wykonane i sfinansowane przez Urząd Miasta Rybnika na podstawie projektu naklejki odblaskowe, miałyby służyć poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zachęcać nawet ludzi starszych do noszenia materiałów odblaskowych.
Uczniowie klas I wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Komendą Miejską Policji w Rybniku „Bezpieczny Pierwszak”, podczas której każde dziecko otrzymało odblask.
Zorganizowane zostały odblaskowe dyżury, podczas których detektywi bezpieczeństwa sprawdzali, czy dzieci noszą otrzymane w zeszłym roku szkolnym karty I-C-E oraz sprezentowane odblaski.
Podczas zajęć informatycznych członkowie Klubu pisali swoje i wyszukane w internecie rymowanki dotyczące noszenia odblasków. Następnie wydrukowali je na kolorowych kartkach i powiesili na gazetce ściennej. Może niektóre z nich uczniowie zapamiętali.
Nasza szkoła wzięła również udział w akcji „Hej Pierwszaku, noś odblaski na plecaku”. Do szkoły przybył na zaproszenie opiekuna SKB „Pancernik” z misją odblaskową asystent posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Marcinkiewicza Pan Łukasz Kocur Członkowie klubu zaprezentowali podczas tego spotkania krótką inscenizację na temat zapinania pasów nawet na krótkim dystansie pokonywanym codziennie przez rodziców, dziadków czy rodzeństwo. Następnie zostały rozdane pulsacyjne breloki odblaskowe nie tylko dzieciom, ale również nauczycielom. Zaś dla rodziców otrzymaliśmy ulotki z najistotniejszymi informacjami dotyczącymi konieczności używania odblasków przez dzieci uczestniczące w ruchu drogowym.
Podczas realizacji programu współpracowaliśmy z rodzicami dzieci SP 12 Rybnik, Radą Dzielnicy Zebrzydowice, z Policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego Miejskiej Policji w Rybniku mł. asp. Ryszard Czepczorem, Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, z Zastępcą Naczelnika Cieszyńskiej Drogówki asp. sztab. Ireneuszem Korzonkiem, z wiceprezydent miasta Rybnika Joanną Kryszczyszyn, z Ratownictwem Medycznym w Rybniku, ze Strażą Pożarną w Biertułtowach, z europosłem Bogdanem Marcinkiewiczem, z Fundacją Ekologiczną Recal oraz z lokalnymi mediami, którzy nas wspierali w naszych działaniach.
Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa najmłodszych i nie tylko, uczestników ruchu drogowego.
Krajowy finał konkursu odbędzie się w dniach 16 – 17 kwietnia 2012 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W Finale weźmie łącznie udział pięć grup z różnych regionów Polski. Celem krajowego Finału jest wyłonienie zwycięskiego zespołu, który będzie reprezentował Polskę na międzynarodowym Finale we Francji. Finał międzynarodowy zakończy się wycieczką do Parku EuroDisneyland pod Paryżem.
Teresa Zielonka
Opiekun SKB „Pancernik”
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |