Strony Partnerskie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Co dalej po licytacji komorniczej mieszkania?
Licytacja komornicza niestety często jest ostatecznością, jeśli dana osoba ma długi i nie jest w stanie ich spłacić. Formalności związane z licytacją nie kończą się jednak z chwilą sprzedaży mieszkania. Warto wiedzieć, jak wygląda cała procedura – niezależnie od tego, czy jesteśmy stroną kupującą daną nieruchomość, czy też byłym jej właścicielem. Znajomość przepisów i toku postępowania pomoże uniknąć konfliktów oraz niepewnych sytuacji. Zapraszamy do lektury.
Zakończona licytacja i co dalej?
Kwestie związane z procedurami po licytacji komorniczej mieszkania zostały uregulowanie w Kodeksie postępowania cywilnego. A zatem po zakończeniu licytacji sąd dokonuje tzw. przybicia, które jest potwierdzeniem wygranej przez nabywcę licytacji. Następuje ono przez wydanie postanowienia na posiedzeniu jawnym.
Postanowienie o przybiciu jest ogłoszone niezwłocznie po ukończeniu przetargu. Może być jednak odroczone, ale maksymalnie o tydzień, w sytuacji zgłoszenia skargi, której nie można od razu rozstrzygnąć, oraz ewentualnie z innych ważnych powodów. Postanowienie, do którego nie wniesiono zażalenia, uprawomocnia się po 7 dniach.
Postanowienie o przybiciu
Postanowienie o przybiciu zawiera konkretne dane. Są to imię i nazwisko nabywcy, oznaczenie nieruchomości, data przetargu oraz cena nabycia. Spełnienie warunków licytacyjnych przez nabywcę powoduje uzyskanie przez niego prawo do przysądzenia własności zakupionej nieruchomości. W tym celu w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania dana osoba musi uregulować kwotę z licytacji.
Kolejnym etapem jest przysądzenie własności w postanowieniu wydanym przez sąd. Od tego momentu zmienia się faktyczny właściciel nieruchomości. Ma on prawo do wezwania do opuszczenia lokalu oraz opróżnienia go z dzieci. Także to postanowienie uprawomocnia się po 7 dniach.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o przysądzeniu własności, komornik sporządza projekt planu podziału kwoty, którą uzyskano w procesie egzekucji. Projekt ten zatwierdza sąd. Komornik robi to „niezwłocznie” po uprawomocnieniu przysądzenia. Wykonanie planu powinno odbywać się sprawnie, jednak w praktyce może trwać nawet kilka miesięcy.
Nabycie nieruchomości w licytacji
Po nabyciu mieszkania, jak już wspomniano, nowy właściciel może rozpocząć procedurę eksmisyjną, jeśli w nieruchomości nadal zamieszkuje lokator. Nie jest jednak możliwe wyrzucenie kogoś na bruk. Należy zapewnić takiej osobie pomieszczenie tymczasowe. Powinien je wskazać sam lokator, gmina lub wnioskodawca.
Komornik musi określić sytuację majątkową i rodzinną osoby eksmitowanej. Sprawdza przy tym, czy lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego czy zamiennego. Jeśli nie – gmina ma 6 miesięcy na wskazanie lokalu tymczasowego dla osoby dłużnika.
Dodatkowo nie jest możliwe wykonanie wyroku nakazującego opróżnienie lokalu między 1 listopada a 31 marca roku następnego, jeśli dana osoba nie ma wskazanego lokalu na przekwaterowanie. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Dotyczą one sytuacji przemocy domowej, wykraczania w sposób uporczywy przeciwko porządkowi domowemu lub niewłaściwych zachowań. Jak więc widać, jednak w wielu sytuacjach lokatorowi po sprzedaży mieszkania czy domu w drodze licytacji przysługuje okres ochronny.
Z punktu widzenia nabywcy „pozbycie się” poprzedniego lokatora–dłużnika może być procedurą długotrwałą, z pewnością rozciągniętą na miesiące. Z drugiej strony osobie tej daje czas na dostosowanie się do nowej sytuacji.
Więcej informacji na eWindykacja24.pl
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |