Strony Partnerskie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zwrot do nadawcy - co powinieneś wiedzieć?
Gdy zamawiasz produkty lub oczekujesz na przesyłkę od bliskiej osoby, masz nadzieję, że paczka bez przeszkód do Ciebie dotrze tak szybko, jak to możliwe. Niekiedy jednak pojawiają się różne nieprzewidziane sytuacje, a jedną z nich jest zwrot do nadawcy. Co warto o nim wiedzieć? Kiedy następuje? Kto ponosi koszty? Sprawdź!
Czym jest zwrot przesyłki do nadawcy?
Zwrot przesyłki do nadawcy to procedura, w której operator (tj. Poczta Polska czy firma kurierska), przekierowuje przesyłkę z powrotem do nadawcy, ponieważ doręczenie okazało się nieskuteczne. Sytuacja może mieć miejsce zarówno w przypadku przesyłek pocztowych i kurierskich, jak i przesyłek do Paczkomatów, PaczkoPunktów czy Punktów Obsługi Paczek. Powodów takiej sytuacji jest całkiem sporo i prezentujemy je poniżej.
Powody zwrotów przesyłki do nadawcy
- Nieprawidłowy adres – niestety wciąż jest to dość częste zdarzenie. Nieuważne uzupełnienie informacji o odbiorcy może skutkować tym, że listonoszowi czy kurierowi nie uda się doręczyć paczki. Błąd czasem jest weryfikowany już na wczesnym etapie (np. w sortowni), a niekiedy dopiero udaje się go wykryć w chwili doręczenia. Aby uniknąć tej sytuacji zalecamy, by uważnie wypełniać formularze z adresem dostawy czy opisywać nadawane przesyłki.
- Nieudane doręczenie – tym razem mamy poprawny adres, ale kurierowi nie udaje się zastać odbiorcy w domu przy żadnej z prób doręczenia (firmy kurierskie mają różne regulaminy co do ilości doręczeń, niekiedy są to dwie próby, innym razem trzy lub więcej). Kurier nie musi kontaktować się telefonicznie ani dostosować terminu doręczenia rytmu dnia poszczególnego odbiorcy, choć jednak wiele firm kurierskich stosuje praktykę kontaktu telefonicznego albo umożliwia opcję przekierowania przesyłki (np. do Punktu Obsługi Paczek).
- Nieodebranie przesyłki w terminie z Paczkomatu lub Punktu Obsługi Paczek – gdy odbiorca nie odbierze przesyłki na czas, ta również wróci do nadawcy.
- Problemy z wymiarami, wagą, opakowaniem przesyłki – przy wypełnianiu formularza nadawca określa, jakie będą wymiary i waga paczki, a także jest zobowiązany do odpowiedniego przygotowania przesyłki. Jeśli pojawią się w sortowni problemy z paczką (np. pojawi się ryzyko, że zagraża ona innym przesyłkom, ponieważ coś z niej wycieka), spedytor może zlecić jej zwrot do nadawcy.
- Przesyłka zawiera przedmioty zabronione – firmy kurierskie mają prawo odmówić przyjęcia paczek zawierających towary zabronione lub niebezpieczne. Jeśli np. dopiero w sortowni wykryte zostaną nieprawidłowości, paczka może zostać zwrócona do nadawcy, a niekiedy nadawca może zostać poproszony o wyjaśnienia i pociągnięty do odpowiedzialności (np. przy wysyłce towarów niebezpiecznych, żywych zwierząt itp.).
Kto ponosi koszt zwrotu do nadawcy?
Kosztami obsługi zwrotu przesyłki do nadawcy obciążony jest zleceniodawca, czyli płatnik usługi, który wcale nie musi oznaczać wyłącznie nadawcy przesyłki. Cena realizacji zwrotu naliczana jest według cennika podstawowego przewoźnika. Warto jednak wiedzieć, że sprzedawcy będący nadawcą przesyłki, mogą żądać zwrotu poniesionych kosztów odebrania zwróconej paczki.
Szukasz dobrego przewoźnika, który cieszy się renomą, a przy tym ma atrakcyjną ofertę? Znajdź najtańszego kuriera na platformie wysyłkowej SendIt!
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |