Strony Partnerskie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Poszukiwanie wyspecjalizowanego pracownika – co musisz wiedzieć?
Czeka cię proces rekrutacji na stanowisko wymagające wysokich kwalifikacji i doświadczenia? Znalezienie wartościowego kandydata jest dziś o wiele trudniejsze niż choćby kilka lat temu. Bezrobocie w naszym kraju przyjmuje obecnie dość symboliczne wartości, a w wielu profesjach panuje spory deficyt specjalistów. W jaki sposób w tych trudnych warunkach znaleźć odpowiedniego kandydata?
Rynek pracy rynkiem pracownika
O współczesnym rynku pracy z całą pewnością można powiedzieć, że stał się on rynkiem pracownika. Dobrze przygotowani do swoich obowiązków specjaliści mogą coraz częściej dyktować pracodawcom swoje warunki, bo to przedsiębiorstwa, a nie zatrudnieni, są zmuszone konkurować pomiędzy sobą w procesie rekrutacji.
Coraz częściej zjawisko dotyczy nie tylko stanowisk specjalistycznych. Spoglądając na prognozy prezentowane przez Barometr Zawodów dla województwa śląskiego, łatwo zauważyć, że na rynku pracy brakuje nie tylko dobrze wykwalifikowanych specjalistów takich jak lekarze, psychoterapeuci, samodzielnie księgowi, ale deficyty występują również na stanowiskach, na których teoretycznie dość łatwo zastąpić pracownika.
Na terenie województwa śląskiego brakuje między innymi:
- mechaników,
- murarzy i tynkarzy,
- monterów instalacji budowlanych,
- brukarzy,
- kierowców autobusów.
W jaki sposób wyłowić z rynku pracy najlepiej przygotowanych do swojej roli kandydatów, uprzedzając konkurencję?
Rekrutacja nie tylko przez ogłoszenie
Chociaż tradycyjne rekrutacje przez ogłoszenie wciąż są popularne i dość skuteczne, poszukując dobrego specjalisty warto zwiększyć swoje szanse korzystając z dodatkowych metod selekcji kandydatów. Wysiłek i fundusze włożone w proces rekrutacji ograniczają ryzyko, że nowy pracownik nie stanie na wysokości zadania.
Szukając kandydatów na stanowiska wyższego szczebla warto skorzystać z metod takich jak:
- Direct search – rekrutacja kandydatów pasywnych, aktualnie zatrudnionych, lecz legitymujących się doświadczeniem i wymiernym dorobkiem zawodowym.
- Rekrutacja przez rekomendacje – o pomoc w znalezieniu odpowiedniego kandydata warto zapytać zaufanych pracowników, którzy mają w danej branży znajomości.
W przypadku pozostałych stanowisk możesz pokusić się o poszukiwanie kandydatów poprzez:
- Fora branżowe – skupiające specjalistów w danej dziedzinie i pasjonatów.
- Media społecznościowe – legitymujące się dużymi zasięgami, w tym portal LinkedIn.
Więcej niż rozmowa rekrutacyjna
Selekcja kandydatów nie powinna ograniczać się wyłącznie do tradycyjnej rozmowy rekrutacyjnej. Na kolejnych etapach przydatnymi narzędziami są:
- Testy rekrutacyjne – językowe, weryfikujące predyspozycje zawodowe, a nawet psychologiczne.
- Zadania rekrutacyjne – przydatne na stanowiskach wymagających kreatywności.
- Assessment center – forma dnia próbnego, w trakcie którego kandydat zmierzy się z wyzwaniami i zadaniami, jakie później napotka w codziennej pracy.
Rekrutacja przez agencję pracy – szerokie możliwości
Każdy dodatkowy etap rekrutacji zwiększa szansę, że selekcja okaże się trafna, pod warunkiem że zostanie fachowo przeprowadzony. Jeśli prowadzisz rekrutację w małym przedsiębiorstwie, któremu nie opłaca się utrzymywać rozbudowanego działu HR, dobrym pomysłem jest oddelegowanie tego zadania specjalistom w ramach outsourcingu.
Wśród agencji pracy w Katowicach takie usługi świadczy między innymi LeasingTeam – kompleksowe biuro pracy wykonujące w imieniu klientów również rekrutacje stałe. Agencja przeprowadza cały proces rekrutacji od A do Z, rozpoczynając od analizy potrzeb klienta, kończąc na rekomendacji. Specjaliści dysponują własną bazą kandydatów i korzystają z najnowocześniejszych narzędzi rekrutacyjnych.
Nie warto ponosić zbędnego ryzyka związanego z nieudaną rekrutacją, która po okresie próbnym będzie wymagała powtórzenia!
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |