Strony Partnerskie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak zarządzać dokumentacją personalną?
Nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentacji firmowej to obowiązek pracodawcy, za którego niedopełnienie grozi kara grzywny. Jak zarządzać dokumentacją personalną, aby nie narazić się na problemy? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Czym jest dokumentacja personalna?
Dokumentacja pracownicza to:
- akta osobowe (np. umowy o pracę, potwierdzenie zapoznania się z regulaminem i zasadami BHP, skierowania na badania lekarskie, oświadczenia pracowników będących rodzicami lub opiekunami dzieci, świadectwa pracy).
- dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, czyli przede wszystkim ewidencją czasu pracy, urlopem wypoczynkowym, wynagrodzeniem za pracę, przydziału odzieży, obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej.
Szczegółowe informacje o zarządzaniu dokumentacją personalną można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2369).
Od 1 stycznia 2019 roku pracodawca może wybrać formę przechowywania dokumentacji pracowniczej. Obie formy – zarówno papierowa, jak i elektroniczna – są uznawane za równorzędne. Pracodawca może zmienić formę przechowywania dokumentacji w dowolnym momencie.
Co grozi za nieprawidłowe zarządzanie dokumentacją personalną pracowników?
O obowiązku prowadzenia przez pracodawcę dokumentacji pracowniczej mówi art. 94 Kodeksu pracy:
Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
9a) prowadzić i przechowywać w postaci papierowej lub elektronicznej dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników (dokumentacja pracownicza).
Za nieprowadzenie dokumentacji pracowniczej, nieprzechowywanie jej przez okres wynikający z Kodeksu pracy oraz narażenie jej na uszkodzenie lub całkowite zniszczenie grożą wysokie kary finansowe. Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę grzywnę w wysokości od 1000 do nawet 30 000 złotych.
Czy warto zlecić zarządzanie dokumentacją personalną pracowników firmie zewnętrznej?
Przedsiębiorca może samodzielnie zarządzać dokumentacją pracowniczą lub zlecić to zadanie wyspecjalizowanemu podmiotowi zewnętrznemu w ramach outsourcingu. Współpraca z agencją HR to gwarancja prawidłowości i terminowości prowadzenia procesów personalnych. Specjaliści agencyjni mają dostęp do aktualnej wiedzy z zakresu prawa pracy. Są więc na bieżąco ze wszystkimi zmianami w Kodeksie. Ponadto są upoważnieni do reprezentowania klienta w przypadku kontroli z urzędu. Zlecenie zarządzania dokumentacją personalną firmie zewnętrznej to także gwarancja poufności. Osoby, które na co dzień pracują z danymi osobowymi, wiedzą, w jaki sposób dbać o bezpieczny przepływ informacji. Outsourcing nie oznacza utraty kontroli przez pracodawcę nad obiegiem dokumentacji w firmie. Podmioty zewnętrzne, świadczące profesjonalne usługi HR (np. https://hrk.pl/pl/dla-klienta/payroll-consulting), umożliwiają klientowi stały wgląd w dane pracowników za pomocą nowoczesnych narzędzi kadrowo-płacowych.
Na współpracę z agencją HR decydują się zarówno małe firmy, w których pracuje od kilku do kilkunastu osób, jak i średniej wielkości przedsiębiorstwa zatrudniające kilkudziesięciu pracowników, a także międzynarodowe korporacje, liczące setki pracowników.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |