Strony Partnerskie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Co możemy kupić na aukcji komorniczej
Aukcje komornicze słyną z tego, iż pozwalają na zakup wartościowych rzeczy za cenę niższą niż rynkowa. Gdzie szukać licytacji komorniczych? Co możemy na nich nabyć? Jak wziąć udział w licytacji online?
Licytacja komornicza - jak to działa?
Zacznijmy od tego, że od momentu otrzymania pierwszego wezwania do zapłaty do licytacji komorniczej jest zazwyczaj dosyć długa droga. Większość wierzycieli dąży do odzyskania długu na drodze polubownej. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie udaje się rozwiązać problemu na tym etapie. Wierzyciel może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową. Dopiero po wydaniu zaopatrzonego w klauzulę wykonalności tytułu egzekucyjnego wierzyciel może zgłosić się do komornika. Nie oznacza to jednak, że rzeczy dłużnika automatycznie trafią na licytację.
Komornik prawdopodobnie w pierwszej kolejności będzie dążył do zajęcia np. części wynagrodzenia dłużnika bądź też określonej sumy środków zgromadzonych na jego koncie bankowym. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie będzie mógł tego uczynić albo suma na koncie okaże się niewystarczająca do pokrycia długu, wówczas komornik może podjąć decyzję o zajęciu określonych przedmiotów należących do dłużnika. Mogą one zostać zlicytowane na aukcji. W ten sposób zostaną pozyskane środki na zaspokojenie roszczeń wierzyciela.
Gdzie szukać licytacji komorniczych?
Licytacje komornicze cieszą się niemałym zainteresowaniem. Dzieje się tak z uwagi na stosunkowo niskie ceny przedmiotów wystawianych na aukcjach. Ostateczna cena zależy od przebiegu licytacji i ofert składanych przez licytujących, ale ruchomość bądź nieruchomość może być nawet o 50% niższa w stosunku do wartości rynkowej. A zatem gdzie szukać licytacji komorniczych?
Aby znaleźć ogłoszenia dotyczące zbliżających się aukcji komorniczych, należy odwiedzić stronę internetową Krajowej Rady Komorniczej. W każdym obwieszczeniu powinniśmy znaleźć informację na temat tego, co będzie licytowane, jaka jest cena wywoławcza oraz wadium, czyli rodzaj kaucji Obwieszczenie powinno zawierać także datę oraz miejsce przeprowadzenia aukcji. Komornik może wskazać miejsce licytacji. Może ona odbywać się także w miejscu zamieszkania dłużnika.
Co możemy nabyć na licytacji komorniczej?
Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z licytacjami komorniczymi, warto na początek zapoznać się z listą rzeczy, które mogą zostać zlicytowane w tym trybie. Dużą popularnością cieszą się samochody, domy oraz mieszkania, sprzęt AGD i RTV, komputery czy dzieła sztuki. Lista rzeczy, które można nabyć na aukcji jest znacznie dłuższa.
Warto pamiętać przy tym, że nie każdą rzecz może zająć komornik, a tym samym, określone przedmioty nie powinny trafić na aukcję. Na tej liście znajdują się m.in. ubrania, pościel, odzież robocza (niezbędna do wykonywania pracy bądź służby), żywność, przedmioty niezbędne do nauki lub wykonywania pracy zarobkowej, wózek inwalidzki, a także przedmioty umożliwiające wykonywanie praktyk religijnych.
Licytacje komornicze również online
Gdzie jeszcze szukać licytacji komorniczych? Okazuje się, że na stronie Krajowej Rady Komorniczej dostępne są także obwieszczenia o aukcjach prowadzonych w trybie zdalnym. Oznacza to, że jeśli chcemy wziąć udział w aukcji, nie musimy wychodzić z domu. W porównaniu z tradycyjną licytacją wszystko wydaje się szybsze, a działanie platformy e-licytacji niewiele różni się od serwisów aukcyjnych, z których wielu z nas korzysta na co dzień.
Wprowadzenie e-licytacji przypadło na okres trwania pandemii COVID-19. Serwis aukcyjny od 2021 roku jest stale ulepszany. Za jego pośrednictwem możliwa jest elektroniczna licytacja m.in. nieruchomości. Aby wziąć udział w licytacji online, należy założyć indywidualne konto. Co do zasady aukcja trwa tydzień. Pozwala to na uzyskanie możliwie wysokiej ceny.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |