Strony Partnerskie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytu samochodowego?
Umowa kredytowa jest ważnym dokumentem, który zawiera wszystkie informacje dotyczące zaciąganego finansowania. Tymczasem ponad 47% Polaków przyznaje się do niedokładnego czytania tego rodzaju dokumentu. To poważny błąd, który może sporo kosztować. Jeśli chcesz go uniknąć, dowiedz się, na jakie zapisy w umowie warto zwrócić szczególną uwagę, biorąc kredyt na samochód.
Mimo że Polacy mają coraz większą świadomość w zakresie odpowiedzialności finansowej, spora grupa rodaków nadal podejmuje ryzykowne działania. Jednym z nich jest pobieżne zapoznanie się z zasadami finansowania zawartymi w umowie, a nawet… nieczytanie dokumentu w ogóle.
Co zawiera umowa kredytowa?
Umowa kredytowa stanowi dokument określający zasady udzielania finansowania. Zawierana między bankiem a kredytobiorcą dokładnie precyzuje ogólne jej warunki oraz kwestie indywidualne dla konkretnej osoby.
Wskazówka! Dokładną definicję umowy kredytowej znajdziesz w ustawie Prawo bankowe.
Umowa kredytowa musi mieć formę pisemną – nawet w przypadku, gdy wniosek o kredyt na samochód składasz online. Wówczas bank przesyła do kredytobiorcy jej wersję w formacie PDF lub innym pozwalającym na jej odczytanie z poziomu komputera czy urządzenia mobilnego.
Podstawowe dane zawarte w umowie to:
- imię i nazwisko kredytobiorcy,
- numer PESEL,
- adres zamieszkania i adres zameldowania,
- numer i seria dowodu osobistego.
Dokument składa się także z wielu innych elementów dotyczących już bezpośrednio zaciąganego zobowiązania. I to właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę.
Kredyt na samochód – najważniejsze elementy umowy kredytowej
Chociaż poprawność danych osobowych jest ważna, z punktu widzenia kredytobiorcy największe znaczenie mają opisane w umowie parametry kredytu na samochód. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Kwota i przedmiot kredytu
Umowa powinna dokładnie określać kwotę finansowania oraz cel, na jaki pieniądze mają zostać przeznaczone. Jeśli kredytobiorca wnosi wkład własny, również i taka informacja powinna się pojawić.
Informacje o kosztach kredytu
Kredytobiorca powinien mieć świadomość, z jakimi kosztami wiąże się konkretny kredyt samochodowy. Znaczenie ma nie tylko wartość obowiązującego oprocentowania, ale i koszty pozaodsetkowe. Dlatego umowa powinna informować o kosztach kredytu i całkowitej kwocie do spłaty.
Informacje o sposobie naliczania odsetek
Kredytobiorca powinien wiedzieć, z czego wynika konkretna kwota odsetek. Co istotne, powinien też znać zasady zmiany oprocentowania kredytu, o ile nie jest to kredyt samochodowy ze stałą miesięczną ratą.
Informacje o wcześniejszej spłacie kredytu i sposobach jego zakończenia
Kredytobiorca powinien wiedzieć, na jakich zasadach może wcześniej spłacić zobowiązanie. Powinien też poznać dostępne sposoby zakończenia umowy kredytowej, o ile bank dopuszcza inne warianty.
Tak jest m.in. w przypadku Kredytu niższych rat Toyota Easy z promocyjnym oprocentowaniem dostępnego w Toyota Banku (RRSO 9,60%) z oprocentowaniem od 6,49%. Kredytobiorca może spłacić ostatnią ratę lub rozłożyć płatność na kilka rat. Może też wymienić auto na nowe – bez angażowania swoich pieniędzy.
Pamiętaj! Jeśli na zapoznanie się z umową kredytową poświęcisz chociaż kilka minut, kwestie związane z kredytem samochodowym nie będą budzić żadnych wątpliwości.a
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |