Strony Partnerskie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zatrudnianie osób starszych i niepełnosprawnych - co warto wiedzieć
Rosnąca świadomość przedsiębiorców w Polsce sprawia, że coraz częściej zatrudniają oni także osoby niepełnosprawne lub starsze, na przykład pobierające świadczenia emerytalne. Takie osoby, do tej pory często wykluczane z życia zawodowego, mogą znaleźć zatrudnienie niemal w każdym zawodzie. Co musi wiedzieć pracodawca w takiej sytuacji? Dowiesz się z poniższego wpisu!
Zawarcie umowy o pracę lub umowy zlecenie z pracownikiem pociąga za sobą szereg konsekwencji, chociażby w postaci konkretnych opłat, składek i przepisów dotyczących takiej umowy. Jak jest w przypadku zatrudniania emerytów czy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności? W tym artykule opisano wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć!
Czy warto zatrudniać osoby niepełnosprawne?
Wiele osób z orzeczeniem o niepełnosprawności może wykonywać swoją pracę naprawdę dobrze i szybko. Zależnie od wybranego stanowiska i zakresu obowiązków, niepełnosprawność nie musi wpływać na jakość wykonywanej pracy. Dlatego coraz więcej pracodawców decyduje się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat można znaleźć w sieci - na przykład informacje o wysokości dofinansowania do wysokości wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w zależności od stopnia niepełnosprawności. Jest to jeden z benefitów, które przekonują coraz więcej pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Należy przy tym jednak pamiętać o ograniczeniach dotyczących czasu pracy takich osób. Pracownikom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje także dodatkowy urlop wypoczynkowy. Dopłaty do wypłat dla takich osób skutecznie wynagradzają jednak pracodawcom tego typu ograniczenia, dzięki czemu coraz chętniej zatrudniają oni niepełnosprawnych w różnych branżach i na najróżniejszych stanowiskach.
Zatrudnianie emerytów i rencistów
Kolejną szczególną grupą pracowników są emeryci i renciści, którzy często chcą zarobić dodatkowe pieniądze oprócz otrzymywanych od ZUS-u świadczeń. Praca na emeryturze, a składki ZUS - co powinien wiedzieć na ten temat pracodawca? W przypadku umowy o pracę dla emerytów, pracodawca musi opłacać takie same składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, co w przypadku innych pracowników. Natomiast w przypadku umowy zlecenia podpisanej z osobą pobierającą świadczenie emerytalne, to jeśli jest to jedyna forma zatrudnienia dla takiej osoby, wówczas ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny, a pozostałe (emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne) wciąż są obowiązkowe. Te same zasady dotyczą zatrudniania rencistów. Obowiązkiem pracodawcy w ciągu 7 dni od podpisania umowy zatrudnienia jest zgłoszenie nowego pracownika, emeryta lub rencisty, do ZUS-u na druku ZUS ZUA z kodem ubezpieczenia 01 10 XX (w przypadku umowy o pracę) lub 04 11 XX (w przypadku umowy zlecenie). Możliwe jest także zatrudnienie emeryty lub rencisty na podstawie umowy o dzieło, która jest wyłączona z obowiązku ubezpieczeń ZUS, ale wymaga od pracodawcy odprowadzania za pracownika podatku dochodowego.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |