Strony Partnerskie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Z czego się produkuje cement?
Cement bywa składnikiem wielu materiałów popularnie stosowanych w budownictwie, takich jak beton czy zaprawy murarskie lub tynkarskie. Mało kto jednak zastanawia się, z jakich składników składa się sam cement. Dowiedzmy się zatem, z jakich surowców powstaje i jak różni się skład poszczególnych rodzajów cementu.
Skład cementu
Cement tworzony jest z kopalin naturalnych pozyskiwanych z kopalń odkrywkowych. Znajdują się w nim zatem takie pierwiastki jak glin, krzem, wapń czy żelazo. Są one poddawane procesom mielenia i osuszania, aby mogły być wykorzystane do stworzenia tzw. klinkieru cementowego, czyli głównego składnika cementu. Niekiedy jest on jedynym składnikiem, tak jak w przypadku cementu portlandzkiego, ale znacznie częściej miesza się go z dodatkami, takimi jak kamień wapienny, żużel wielkopiecowy, popiół lotny krzemionkowy, pył krzemionkowy, łupek palony czy pucolana naturalna. Na końcowe cechy produkty wpływ ma nie tylko to, jakich dodatków użyjemy, ale i to, w jakich proporcjach zostaną zmieszane z głównym składnikiem. Oczywiście wszystkiemu temu towarzyszą dalsze procesy mielenia, wypalania w piecach i osuszania.
Niekiedy cement może zawierać specjalne dodatki wzmacniające. Mowa na przykład o cemencie włóknistym, który ma w swoim składzie włókna celulozowe. W praktyce zwiększają one elastyczność, a jednocześnie wpływają na polepszenie parametrów wytrzymałościowych. Sprawia to, że taki typ cementu chętnie stosowany jest przy wymagających projektach.
Cement dostępny jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cement-wylewki-zaprawy-kruszywa/cement
Rodzaje cementu - skład
Modyfikując skład możemy uzyskiwać różne typy cementu, które różnią się właściwościami, takimi jak urabialność czy wytrzymałość. Dowiedzmy się, z czego złożone są najpopularniejsze rodzaje cementu:
- cement portlandzki - składa się z klinkieru portlandzkiego, nie zawiera domieszek innych składników,
- cement portlandzki wieloskładnikowy - zawiera domieszki, ale w ilości nieprzekraczającej 5% masy cementu,
- cement hutniczy - składa się z klinkieru portlandzkiego z domieszką żużla wielkopiecowego (maksymalnie 36%) i siarczanu wapniowego. Taki sam skład, uzupełniony jedynie o popiół lotny, posiada cement puculanowy,
- cement wieloskładnikowy - zawiera w swoim składzie do 64% klinkieru i do 50% granulowanego żużla wielkopiecowego oraz niewielkie domieszki innych składników.
Specyficzny skład mają także cementy specjalne. Mowa między innymi o cemencie glinowym, który cechuje się wysoką zawartością glinianów wapnia - nawet do 70% całego składu. Dzięki takiej strukturze zyskuje jednak właściwości, których nie mają standardowe produkty, gdyż może być wykorzystywany w warunkach wysokich temperatur (nawet do 1700 stopni Celsjusza) i wyjątkowo szybko twardnieje.
Nawet jeśli na co dzień nie wykonujemy prac budowlanych, warto wiedzieć, z czego produkuje się cement i jak różni się jego skład, w zależności od rodzaju. Warto też orientować się we właściwościach poszczególnych rodzajów, aby w razie potrzeby dokonać właściwego wyboru.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |