Strony Partnerskie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wniosek o urlop wypoczynkowy - co trzeba wiedzieć o takim wniosku?
Urlop wypoczynkowy to doskonała okazja do tego, aby wypocząć po długich tygodniach pracy i nabrać siły na dalsze wyzwania. Faktem jest, że tę kwestię reguluje kodeks pracy. W przepisach wskazano możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego wtedy, gdy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. W celu skorzystania z takiego urlopu, zazwyczaj składamy wniosek w formie pisemnej. Co trzeba wiedzieć o takim wniosku? Czym cechuje się wniosek o urlop wypoczynkowy? Jakie kwestie są najważniejsze?
Urlop wypoczynkowy
Warto zauważyć, że wniosek o urlop pozwala nam skorzystać z dni wolnych, zgodnie z kodeksem pracy. Każdy pracownik ma prawo do wypoczynku w sposób płatny, nieprzerwany o coroczny. Do dyspozycji mamy 20 dni wolnego w ciągu roku (wtedy, gdy staż pracy jest krótszy niż 10 lat) lub 26 dni wolnych (w przypadku stażu dłuższego niż 10 lat).
Pracodawca powinien poinformować pracownika na piśmie o wymiarze urlopu, jaki mu przysługuje. Ma na to 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Nie bez znaczenie jest to, że do stażu pracy zaliczamy także poprzednie zatrudnienie. Na potrzeby wspomnianego urlopu stosuje się także okresy nauki. Podczas ustalania uprawnienia urlopowego, obliczyć należy staż ogólny danej osoby i zsumować wszystkie okresy zatrudnienia i okresy podlegające zaliczeniu do stażu pracy. Pracownik musi dostarczyć pracodawcy istotne dokumenty, które mogą mieć wpływ na urlop wypoczynkowy. Jeśli mamy do czynienia z niepełnym wymiarem czasu pracy, urlop jest pomniejszany proporcjonalnie do wymiaru etatu. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Pierwsza praca zawodowa
Pierwsza praca zawodowa rządzi się swoimi prawami. W tym wypadku występuje szczególny przypadek naliczania urlopu wypoczynkowego. Pracownik ma zatem prawo do pierwszego urlopu z upływem każdego kolejnego miesiąca, w wysokości 1/12 wymiaru, jaki przysługuje po przepracowaniu całego roku. Ta zasada obowiązuję w tym roku, w którym rozpoczynamy pierwszą pracę. W następnym roku z kolei uzyskujemy już pełną wysokość urlopu, zgodnie z okresem zawartej umowy o pracę. Przy pierwszym zatrudnieniu liczna dni nie musi ulegać zaokrąglaniu.
Wniosek o urlop wypoczynkowy
Wniosek o urlop wypoczynkowy zazwyczaj jest składany na piśmie. To bardzo prosty dokument, który wystawimy w kilka chwil. Powinniśmy na nim wpisać następujące dane:
- Imię i nazwisko
- Zajmowane stanowisko
- Data i miejsce sporządzenia wniosku
Poza tym wprowadzamy dane firmy oraz osoby, do której kierujemy wniosek o urlop. Część dotycząca danych pracodawcy zazwyczaj wymaga zamieszczenia pieczątki zakładu pracy. W dalszej części natomiast zamieszczamy prośbę o urlop, wraz z terminem i liczbą dni wolnych. Uwzględniane są tutaj jednie dni robocze, czyli dni pracy pracownika. Istotne jest to, aby z wniosku wynikało jasno, w jakim terminie będziemy przebywać na urlopie. Tak sporządzony dokument podpisujemy o przekazujemy pracodawcy.
Jak wiadomo, zupełnie oczywiste jest prawo pracownika do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Nie zapominajmy jednak o tym, że pracodawca może odmówić udzielenia urlopu w danych sytuacjach. Jeśli termin nie jest odpowiedni dla firmy, zazwyczaj proponowana jest inna data urlopu.
Podsumowując, warto podkreślić, że liczba dni urlopu wypoczynkowego jest zależna od stażu pracy i przepisów znajdujących się w kodeksie pracy. Pracownik w tej sytuacji tworzy wniosek o urlop, który kierowany jest do pracodawcy. Jest on najczęściej składany na piśmie i zawiera liczne elementy, które jasno określają termin urlopu, liczbę dni wolnych i inne istotne informacje. Na szczęście stworzenie takiego dokumentu jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Każda osoba zatrudniona w danej firmie na podstawie umowy o pracę ma prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego w ciągu roku.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |