Strony Partnerskie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
PKWiU - Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług
Przedsiębiorcy prowadzący własną firmę powinni wiedzieć o Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, dotyczącej świadczonych przez nich usług oraz sprzedawanych towarów. Rozporządzenie w tym zakresie wskazuje, że PKWiU powinno być stosowane w statystyce, ewidencji, dokumentacji i rachunkowości. Poza tym konieczne jest stosowanie klasyfikacji w systemach informacyjnych administracji publicznej i urzędowych rejestrach. Czym cechuje się PKWiU? W jakim celu stworzono to narzędzie?
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług
Jakie funkcje pełni PKWiU? Okazuje się, że najważniejszą funkcją jest tutaj zastosowanie statystyczne. Ponadto, spore znaczenie ma to, że klasyfikacja jest ważna w przypadku opodatkowania podatkiem od towarów i usług, podatkiem dochodowym od osób fizycznych, prawnych, czy też zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jeśli chodzi o organizację klasyfikacji, opiera się ona na statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (NACE) i Zakresie Rzeczowym większości grupowań, jakie obejmują wyroby określane według pozycji Nomenklatury Scalonej CN. Cenne informacje na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
PKWiU - budowa
Jak zbudowana jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług? To narzędzie obejmuje klasyfikację produktów różnego rodzaju. Stosowane jest kilka następujących poziomów:
A - jest to sekcja oznaczana literowo
xx - jest to dział
xx.x - to grupa
xx.xx - to klasa
xx.xx.x - kategoria
xx.xx.xx - podkategoria
xx.xx.xx.x - pozycja
Siódmy poziom w tej sytuacji ma zastosowanie jedynie dla potrzeb krajowych. Przykładowo usługi przygotowywania i podawania dań w restauracji należą do sekcji I, działu 56, grupy 56.1, klasy 56.10, kategorii 56.10.1, podkategorii 56.10.11 oraz pozycji 56.10.11.0. Co ciekawe, w 2020 roku zmieniono PKWiU 2008 na nomenklaturę scaloną CN i PKWiU 2015.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Istotne jest to, że przedsiębiorca powinien sam ustalić numer PKWiU, przydatny do celów podatkowych. Odpowiednie ustalenie ma spore znaczenie, gdyż wpływa na obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej, zastosowanie danej stawki VAT, czy też stosowanie konkretnych procedur rozliczeniowych. To oznacza, że należy zachować szczególną ostrożność w tym temacie. Nie zawsze to zadanie jest łatwe dla przedsiębiorcy, dlatego z pomocą przychodzi wyszukiwarka PKWiU, którą z powodzeniem znajdziemy na stronie GUS-u (Głównego Urzędu Statystycznego).
W sytuacji, gdy wyszukiwarka również nam nie pomoże, możemy zwrócić się do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Trzeba złożyć tutaj pisemny wniosek z własnoręcznym podpisem i opisem usług i wyrobów. Opis usług musi wskazywać na to, na czym one polegają, co obejmują, kto jest właścicielem wkładu i na podstawie jakiej umowy są świadczone. Z kolei opis wyrobów wskazuje na to, co to są za produkty, do czego służą, jak są zbudowane, czy też w jakiej postaci występują. Pamiętajmy o tym, że wnioski możemy złożyć pocztą, faksem lub mailowo, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.
Prowadzenie własnej firmy stawia przed nami wiele nowych wyzwań, które bywają wymagające. Przedsiębiorcy powinni znać pojęcie takie jak Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, która bazuje na kilku poziomach. Ustalenie numeru PKWiU nie zawsze jest tak proste, jak może się wydawać, dlatego chętnie korzystamy z wyszukiwarki PKWiU. Ponadto do dyspozycji mamy wsparcie Urzędu Statystycznego w Łodzi, do którego możemy wystosować odpowiednie pismo, tak aby prawidłowo ustalić numer PKWiU dla swojej działalności.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |