Ekologia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Podsumowanie walki z niską emisją za rok 2017
Strażnicy Miejscy w Rybniku podsumowali walkę z niską emisją z rok 2017. Dowiedz się, co sprawdzali i co wykryli.
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. nasi funkcjonariusze przeprowadzili 2244 kontrole posesji. Podczas każdej z nich strażnicy sprawdzali:
- prawidłową gospodarkę odpadami stałymi ( liczba pojemników na odpady, czy na terenie nieruchomości prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów oraz porządek na terenie nieruchomości ),
- prawidłową gospodarkę odpadami ciekłymi ( wylewanie nieczystości ciekłych, czy właściciel jest w stanie przedstawić rachunki za wywóz nieczystości oraz częstotliwość wywozu )
- umieszczenie numeru porządkowego
- czy na terenie nieruchomości są spalane odpady i dodatkowo od 1 września czy nie są spalane: węgiel brunatny, flotokoncentraty, bądź biomasa stała o wilgotności nie przekraczającej 20%.
Liczba nieprawidłowości ujawnionych przez funkcjonariuszy podczas kontroli nieruchomości przedstawia się następująco:
- 276 ujawnionych spalań odpadów
- 11 ujawnionych spalań flotokoncentratów ( po 1 września 2017 r. )
- 109 nieprawidłowości dotyczących gospodarki odpadami stałymi
- 144 nieprawidłowości dotyczących gospodarki odpadami ciekłymi
- 292 przypadki braku podłączenia do istniejącej kanalizacji
- 56 nieruchomości nie wyposażono w numer porządkowy
Podczas prowadzonych kontroli nieruchomości, gdy istniało podejrzenie o termicznym przekształcaniu odpadów, funkcjonariusze pobierali próbki popiołu, które następnie przekazywaliśmy do analizy. W minionym roku pobraliśmy 19 tego typu próbek, z czego w 13 przypadkach potwierdziły się przypuszczenia funkcjonariuszy o spalaniu odpadów.
Nie bez znaczenia w minionym roku, w walce o czystość powietrza w naszym mieście było zaangażowanie samych mieszkańców Rybnika. Świadczy o tym chociażby liczba zgłoszeń. W minionym roku dyżurny przyjął 2059 zgłoszeń związanych z niską emisją.
Stosunek wszystkich ujawnionych nieprawidłowości do przeprowadzonych kontroli posesji wyniósł 39,6%
Stosunek ujawnionych nieprawidłowości mający bezpośredni lub pośredni wpływ na stan powietrza w odniesieniu do liczby wszystkich kontroli wyniósł 17,6%.
fot. pixabay.com
Komentarze społecznościowe |
Ekologia do pobrania |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |