Ekologia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nowe otwarcie Parku Śląskiego
Wykorzystać potencjał i zaprojektować przyszłość Parku Śląskiego. Taki cel przyświeca pracom powołanego przez marszałka Konwentu ds. Parku Śląskiego.
– Gdy ten park powstawał, ktoś miał odwagę, wizję, by stworzyć tu niepowtarzalne miejsce, które do dziś imponuje rozmachem, a w tamtych czasach było czymś innowacyjnym i nowoczesnym. Ten park będzie żył, jeżeli będą tu ludzie, dlatego potrzebni są architekci, urbaniści, sportowcy, żeby myśleć o takich niepowtarzalnych funkcjach, które sprawią, że będziemy chcieli tu spędzać czas. Chciałbym, by było to miejsce zielone, tętniące życiem, by każdego dnia działy się tu nieprawdopodobne rzeczy – uzasadniał ideę powołania konwentu marszałek Wojciech Saługa.
Konwent jest ciałem apolitycznym i ma służyć radą i doświadczeniem przy kształtowaniu i budowaniu wizji rozwoju Parku Śląskiego, jednej z najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie unikalnych przestrzeni w Europie.
Jak podkreślają jego członkowie, Park Śląski to obiekt dysponujący ogromnym, ale wciąż niewykorzystanym potencjałem.
– Teren parku to coś więcej niż tylko miejsce wypoczynku. To szansa na stworzenie przestrzeni edukacyjnej, kulturalnej i technologicznej. Miejsce, w którym pozytywne emocje, pomysły, idee są przekładane na konkretne działania. Przykładem jest pomysł przekształcenia Parku Rzeźby w Światowy Park Rzeźby, miejsce, w którym kraje europejskie mogą przedstawiać prace swoich artystów, ale także komunikować najistotniejsze wydarzenia kulturalne na mapie Europy – przekonują zgodnie czlonkowie konwentu.
Najpilniejszym wyzwaniem wydaje się opracowanie strategii dla modernizowanego Stadionu Śląskiego, który ma ponownie stać się areną wielkich sportowych i muzycznych wydarzeń jesienią przyszłego roku. Plany związane z wykorzystaniem możliwości obiektu wyraziły już Polski Związek Lekkiej Atletyki i Polski Związek Biathlonu. Prowadzone są ponadto rozmowy z Akademią Wychowania Fizycznego, by młodzi sportowcy mogli się kształcić na tym nowoczesnym obiekcie.
– Myślimy o całości parku, ale konieczne jest stworzenie agendy działań i znalezienie dobrej formuły także na to miejsce. Każdy z nas ma miłe wspomnienia związane ze Stadionem Śląskim i przyszedł czas, by przywrócić pozytywne emocje związane z tym obiektem – podkreślał jeden z członków konwentu Kamil Durczok.
W trakcie otwartego dla mediów spotkania uczestnicy konwentu mówili również o potrzebie traktowania parku jako spójnej całości i sprawienia, by to kultowe miejsce w skali regionu stało się rozpoznawalne w całej Europie. Właśnie dlatego niezbędna jest kompleksowa wizja rozwoju parku w perspektywie najbliższych 20-30 lat.
– Powinniśmy spojrzeć na park w dłuższej perspektywie, zastanowić się nad sposobem jego zarządzania i funkcjonowania. Śląski Ogród Zoologiczny, Stadion Śląski czy Planetarium Śląskie muszą wspólnie tworzyć coś niezwykłego, ale także nowe obiekty, które tu powstaną, powinny w tę wspólną wizję parku się wpisywać – stwierdził Jerzy Buzek.
W skład konwentu wchodzi kilkanaście osób, wśród nich: Jerzy Buzek, Jerzy Dudek, Kamil Durczok, Irena Szewińska, Tomasz Konior, Artur Rojek, Tomasz Ziółkowski, Jarosław Makowski, Jan Kubec, Paweł Jaworski i Bohus Hlavaty. Konwent jest otwarty na współpracę ze wszystkimi środowiskami, którym na sercu leży dobro parku i w najbliższym czasie spotka się m.in. z rektorami śląskich uczelni, prezydentami i burmistrzami miast oraz przedsiębiorcami.
fot.: BP Tomasz Żak
Zobacz film |
Komentarze społecznościowe |
Ekologia do pobrania |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |