PWSZ Racibórz | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Raciborska architektura wysoko ocenianym kierunkiem studiów w Polsce
Kierunek architektura, który działa w raciborskiej PWSZ został doceniony przez uznane w Polsce czasopismo Architektura Murator. Redakcja umieściła raciborską uczenie wśród tych, na których warto podjąc studia na tym kierunku. Tych, którzy zastanawiają się wciąż nad wyborem PWSZ w Raciborzu, zachęcamy do lektury.
PWSZ w Raciborzu należy do młodszych publicznych uczelni w Polsce. Założona została w 2002 roku. Do jej struktury organizacyjne zalicza się obecnie siedem instytutów, w tym Instytut Architektury. Uczelnia kształci na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych blisko cztery tysiące studentów. Absolwenci raciborskie PWSZ po zakończeniu studiów uzyskują tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera. Od niedawna uczelnia kształci także przyszłych magistrów pedagogiki. Według deklaracji uczelni, 80% wykładowców na kierunku architektura pracuje czynnie w zawodzie architekta.
Jak dostać się na architekturę w raciborskiej PWSZ?
Przy procesie rekrutacji na ten kierunek studiów w raciborskiej PWSZ obowiązuje egzamin wstępny z predyspozycji oraz matura z matematyki przynajmniej na poziomie podstawowym. Wspomniany egzamin z predyspozycji trwa zwykle jeden dzień. W tym roku, z uwagi na epidemię COVID-19 odbędzie się od w formie on-line w dniu 25 lub 29 czerwca. Szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie uczelni pod adresem www.pwsz.raciborz.edu.pl.
Limit miejsc, koszt studiów, zajęcia językowe, stypendia, praktyki
Studia na kierunku architektura w raciborskiej PWSZ odbywajś się jedynie w systemie stacjonarnym. Na roku jest około trzydziestu studentów, a cały proces kształcenia trwa cztery lata (osiem semestrów). Wykłady stanowią około jedną czwartą ogółu zajęć. 13% to laboratoria, a ćwiczenia praktyczne stanowią większą część procesu kształcenia. Zajęcia z programów komputerowych trwają dwa semestry (60 godzin). Raciborska uczelnia posiada licencje na takie programy komputerowe jak: AutoCad, Revit, Archicad, Microsoft Office, 3ds Max, SketchUp czy Adobe Illustrator.
W ramach studiów odbywają się lektoraty z języków obcych. Studenci mają do wyboru po 30 godzin języka angielskie, niemieckiego, czeskiego lub włoskiego. Zajęcia językowe trwają cztery semestry. Uczelnia zapewnia także praktyki studenckie po pierwszym i drugim roku studiów. Są to praktyki inwentaryzacyjne (3 tygodnie po drugim semestry), plener rysunkowy (60 godzin po drugim semestry), praktyki budowlane (2 tygodnie po czwartym semestrze) oraz praktyki projektowe (15 tygodni po 6 semestrze). Raciborska uczelnia działa we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów, która pośredniczy w poszukiwaniu miejsca praktyk dla studentów.
W raciborskiej PWSZ działa także wiele kół naukowych oraz organizacji studenckich. Podobnie jest w Instytucie Archotektury. Tutaj warto wymienić Studio ARCH zajmujące się projektowaniem architektonicznycm oraz Architekton, działający w dziedzinie ochrony wartości materialnych i środowiskowych w architekturze. Studenci PWSZ w Raciborzu, podobnie jak ich koledzy z innych uczelni mogą liczyć na atrakcyjne warunki stypendialne. Mogą skorzystać między innymi ze stypenium rektora, stypendium socjalnego oraz stypendium socjalnego ze zwiększeniem. Obecnie stypendia rektora otrzymuje 102 studentów, natomiast stypendium socjalne 49.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu aktywnie współpracuje z innymi śląskimi uczelniami kształcącymi w zakresie achitektury i gospodarki przestrzennej, a także m.in. z Uniwersytetem w Sarajewie. W ramach programu Erasmus studenci mogą wyjechać na studia do dwunastu różnych uczelni. Wyjazd może trwać maksymalnie dwanaście miesiecy. Istnieje też możliwość odbycia zagranicznych praktyk, trwających od 2 do 12 miesiecy.
Architektura w PWSZ Racibórz. Dlaczego warto?
Naprawdę warto podjąć studia na kierunku architektura w PWSZ w Raciborzu. Uczelnia oferuje kameralne studia, indywidualne podejście do studenta oraz niewielkie grupy. Możliwy jest także udział w licznych projektach konkursowych oraz wyjazdach studialnych. Raciborska uczelnia posiada także nowoczesną bibliotekę z czytelnią specjalistycznych czasopism.
Nie jesteś do końca przekonany? Przeczytaj, co o studiach na kierunku architektura mówi jeden ze studentów: - Jako student pierwszego roku śmiało mogę polecić studiowanie architektury w Raciborskim PWSZ. Przed wyborem uczelni zrobiłem spory research na temat tego którą uczelnie wybrać. Postanowiłem zaryzykować i pójść do mniej znanej uczelni ale z dobrą renomą. Nie zawiodłem się. Pozytywne opinie które otrzymałem potwierdzają się w 100%. Nieliczna grupa studentów oraz indywidualne podejście do każdego z nich wyraźnie pokazuje że dla kadry PWSZ nie liczy się ilość, ale jakość kształcenia - zachęca Paweł Ośko, student I roku kierunku architektura.
Osoby chętne podjąć studia na kierunku architektura mogą wziąć udział w spotkaniu on-line przed egzaminem, które odbędzie się w najbliższy wtorek, 23 czerwca o godzinie 9.00 - TUTAJ. Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji i egzaminu wstępnego dostępne są natomiast TUTAJ.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |