PWSZ Racibórz | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Sukces Rybnika i architekt związanej z raciborską PWSZ
Centrum Aktywności Lokalnej z Rybnika z nominacją do Mies van der Rohe Award 2021! To najważniejsza nagroda architektoniczna w Europie i ogromny sukces architekt Marleny Wolnik wykładowcy PWSZ w Raciborzu.
W Rybniku na Górnym Śląsku 2019 roku oddano do użytku pierwsze Centrum Aktywności Lokalnej. Planowane są też kolejne. Autorką projektu jest architekt Marlena Wolnik, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu założycielka pracowni MW Architekci. Inicjatorem z kolei nieżyjący już Wojciech Student — architekt, samorządowiec, wiceprezydent Rybnika. Zapamiętajcie ten projekt, bo będzie o nim głośno! Tak pisano w 2019 roku.
I jest głośno, bo Centrum Aktywności Lokalnej CAL w Rybniku dołączyło do archiwum Nagrody EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award. Projekty zostały docenione ze względu na znaczący wpływ na aspekt społeczny, kulturalny, polityczny i ekonomiczny w kontekście poprawy jakości życia na terytorium Europy.
Rybnicki CAL - Centrum Aktywności Lokalnej to projekt, którego celem było stworzenie przestrzeni scalającej życie mieszkańców dzielnicy i umożliwiającej im integrację. Architektura tła jest skromna i wtapiająca się w otoczenie, bardziej kreująca przestrzeń niż sama będąca widoczną kubaturą. Miejsce dostępne dla każdego, „na wyciągnięcie ręki”, zachęcające do tego, by ludzie wyszli z domów, chcieli ze sobą przebywać i wzmacniać więzi zarówno te wzajemne jak i — poprzez symbolikę miejsca i kształt budynków — dzielnicy z miastem” — czytamy w opisie autorskim do projektu.
Budynek jest rzeczywiście prosty, skromny i bezpretensjonalny, ale za to znakomicie odpowiadający na potrzeby mieszkańców. Lekka, nienachalna forma i przyjazne materiały to znakomita odpowiedź na zadanie projektowe. Rybnicki CAL dowodzi, że do stworzenia znakomitej architektury nie są potrzebne kosmiczne budżety. Ten był niewielki, to projekt publiczny. W tym projekcie najważniejsza wartością jest danie ludziom poczucia wspólnotowości. I poprzez architekturę wykreowanie przestrzeni, która tę wspólnotowość obudzi. Jakie to jest nowoczesne. I tak bardzo na czasie, tak bardzo potrzebne!
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Klokocinie zdobyło również nagrodę specjalną i tytuł realizacji odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze budynki w Polsce powstałe w latach 2015-2019.
Gratulujemy!
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |