PWSZ Racibórz | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Młodzi innowacyjni – sukcesy w Instytucie Techniki ANS Racibórz
Absolwenci kierunku Automatyka i robotyka z 2022 roku - inż. Przemysław Stryczek oraz z 2021 roku mgr inż. Paweł Ciuberek otrzymali wyróżnienie w XV Ogólnopolskim Konkursie Młodzi Innowacyjni 2023 za projekt inżynierski.
Konkurs organizowany jest przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP na najlepsze prace doktorskie i dyplomowe inżynierskie oraz magisterskie w dziedzinach Automatyka, Robotyka oraz Pomiar. Rozstrzygnięcie nastąpiło 7.03.202 r.
Mgr inż. Przemysław Stryczek zrealizował projekt inżynierski pt.: „Projekt i wykonanie systemu środków spryskujących do okleiniarek wąskich płaszczyzn używanych w przemyśle meblarskim” pod opieką dr. inż. Piotra Wilka. W ramach pracy zaprojektowano i wykonano automatyczny system czyszczący do okleiniarek wąskich płaszczyzn, wykorzystując środki spryskujące. Do cyklu pracy maszyny dodano operacje czyszczenia oklejanych elementów, zastępując tym samym operacje ręczne realizowane przez pracowników. Tego typu rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu pracy pracowników oraz zmniejszenie kosztów jednostkowych produkcji elementów składowych mebli. Opracowany system czyszczący jest na tyle uniwersalny, że możliwy jego montaż w każdej maszynie do oklejania mebli, niezależnie od jej producenta. Zrealizowana praca inżynierska odpowiedzią na duże zapotrzebowanie rynku drzewnego na takie rozwiązanie techniczne oraz zautomatyzowanie parku maszynowego.
Mgr inż. Paweł Ciuberek zrealizował projekt inżynierski pt.: „Projekt i budowa drukarki 3D” pod opieką dr. inż. Piotra Kalusa. Drukarka wyposażona jest w moduł Wi-Fi. Istotnym założeniem pracy było wykonanie prototypu z użyciem powszechnie dostępnych i niedrogich materiałów, elementów i podzespołów. Elementy mechaniczne zostały zaprojektowane przy użyciu oprogramowania Autodesk Inventor. Drukarka 3D wykonana w ramach projektu inżynierskiego umożliwia wykonanie wydruków o wymiarach 300x 300×290 mm, o dokładności (0,03-0,05) mm. Testy wykazały, że jakość wydruków jest na zadowalającym poziomie. Precyzja druku była wyższa niż w przypadku komercyjnie zakupionej drukarki.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |