PWSZ Racibórz | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Artystycznie i z pasją w PWSZ
Racibórz. Jeśli marzysz o tym, by realizować swoje ukryte marzenia, jeśli jesteś osobą otwartą na piękno otaczającego świata, jeśli marzą ci się studia na kierunku artystycznym, najwyższy czas, byś zapoznał się z ofertą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. PWSZ to także doskonałe miejsce dla przyszłych pedagogów.
Edukacja artystyczna
Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych to kierunek stworzony w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu z myślą o artystycznych, wrażliwych duszach. Zainteresowani mogą tu kształcić się w zakresie pięciu specjalności, którymi są: kreacja plastyczna z grafiką użytkową, obraz cyfrowy i fotograficzny, techniki malarskie i projektowanie witrażu, aranżacja wnętrz oraz arteterapia. - Absolwenci naszego kierunku mają różnorodne możliwości zatrudnienia. Dajemy im wykształcenie pedagogiczne, dzięki czemu mogą pracować w placówkach oświatowych czy kulturalnych. Drugą możliwością jest praca w zakresie wybranej przez siebie specjalności, a są to dziedziny rozwojowe - zaznacza dyrektor Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu, adiunkt II stopnia dr Aleksander Ostrowski, prof. nadzw. PWSZ.
Dr Gabriela Habrom-Rokosz, pracownik Instytutu Sztuki w PWSZ na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych zajmuje się głównie fotografią dokumentalną i artystyczną. - Instytut sztuki to świat, w którym student może realizować swoje ukryte marzenia, swoje wewnętrzne potrzeby. W dzisiejszym świecie, kiedy to wrażliwość schodzi na drugi plan to właśnie tu, w tym miejscu można ją ujawnić - mówi dr Gabriela Habrom-Rokosz. Dzięki wyjątkowemu klimatowi tego miejsca kształcenia młodzi ludzie mają możliwość wyzwolenia się i odkrycia w sobie nowych możliwości.
FOTON
- Fotografia pomaga we wszystkich innych dyscyplinach. To umiejętność patrzenia, fotograf wpatruje się w coś, co na co dzień jest niezauważalne i odkrywając to ukryte piękno odkrywa też samego siebie - podkreśla Habrom-Rokosz. W Instytucie Sztuki PWSZ działa Studenckie Koło Naukowe Fotografii Artystycznej FOTON. Spotkania FOTONU są tak naprawdę rozmowami o fotografii. Klimat tych spotkań jest wyjątkowy, ciepły i rodzinny. Co ciekawe, student kończący naukę w PWSZ nie musi odchodzić z koła. - Studenci przychodzą na te spotkania po to, by pokazać swoją twórczość, porozmawiać z innymi pasjonatami fotografii na temat sprzętu, nowych pomysłów. Członkowie FOTONU współpracują z kołem naukowym UŚ w Katowicach, z którym wspólnie stworzyli wystawę "Śląsk w obiektywie" - zaznacza dr Gabriela Habrom-Rokosz. Raciborscy artyści nie zamykają się w swoim uczelnianym budynku, lecz wychodzą z niego do ludzi. Od lat biorą udział w happeningu, który co roku towarzyszy juwenaliom. Organizują również warsztaty fotograficzne w czasie ferii i wakacji, gdzie przyszli pedagodzy mogą doświadczyć przekazywania wiedzy zainteresowanym.
PEDAGOGIKA
W ramach kierunku pedagogika PWSZ oferuje studia na następujących specjalnościach: pedagogika resocjalizacyjna, geragogika, edukacja elementarna ze specjalnością dodatkową język obcy (j. angielski, j. niemiecki) lub terapia psychopedagogiczna, terapia psychopedagogiczna, edukacja medialna. - Kształcąc na tych specjalnościach wychodzimy naprzeciw potrzebom społeczeństwa. Nasi absolwenci mogą znaleźć pracę w zakładach karnych, w świetlicach, mogą podjąć pracę jako pedagog szkolny. Specjalności te umożliwiają zdobycie kompetencji w pracy z ludźmi co zwiększa mobilność na rynku pracy - podkreśla dr Beata Fedyn z Zakładu Pedagogiki Socjalnej PWSZ. - Ciekawą propozycją jest geragogika. Jest to nowy, ze względu na starzejące społeczeństwo, bardzo potrzebny zawód. Student nabywa praktyczne kwalifikacje pedagogiczne w zakresie wychowania, kształcenia i opieki nad człowiekiem starszym oraz zdobywa interdyscyplinarną wiedzę gerontologiczną - dodaje dr Beata Fedyn. Absolwent specjalności edukacja elementarna zdobywa kwalifikacje pedagogiczne niezbędne do pracy w przedszkolu i klasach I- III szkoły podstawowej, żłobku, klubie dziecięcym oraz do pełnienia roli dziennego opiekuna.
Studenckie Koło Naukowe Pedagogów
Koło skupia studentów pedagogiki zainteresowanych działalnością naukową na obszarze nauk pedagogicznych. Opiekunem naukowym jest dr Gabriela Kryk. - Działalność koła opiera się na przeprowadzaniu i prezentacji badań własnych, współpracy z zagranicą, udziałach w konferencjach naukowych. Studenci biorą udział w seminariach i obozach studenckich kół naukowych w kraju i za granicą. Poza tym aktywnie współpracują ze środowiskiem lokalnym w ramach wolontariatu - zaznacza dr Gabriela Kryk.
Odwiedź stronę www.pwsz.raciborz.edu.pl, zapoznaj się z ofertą i rekrutuj się lub zadzwoń pod nr tel. 32 418 23 18, by uzyskać szczegółowe informacje.
Sisi
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |