Styl życia |
Region: |
Bananowe placki
Dziś przedstawiamy przepis na bananowe placki.
Więcej »Tort bezowy - bez pieczenia
Dziś przedstawiamy przepis na tort bezowy -bez pieczenia.
Więcej »Przeklęte miasto Lubom
Tropem śląskich legend. Na podwórzu dominialnem w Łubowicach w powiecie raciborskim powstała przedwczoraj nagle skutek zapadnięcia się ziemi dziura na 40 metrów głęboka i trzy do czterech metrów szeroka. (...) Ludzie mówią, iż w miejscu tem ma się znajdować głęboko ganek podziemny...
Więcej »Górecki - złodziej kur
HISTORIA NA WEEKEND. W noc sylwestrową 1947 r., kaprala Sylwestra Siwka z komendy MO w Rybniku spotkała niecodzienna przygoda. Tropiąc złodzieja kur ujął groźnego członka „bandy rabunkowo-terrorystycznej”. - Siwkowi w dniu imienin nie tylko sprzyjało szczęście, ale osiągnął nie lada sukces służbowy - konkludowało szefostwo MO.
Więcej »Jak to „pierwej” było
W 19. stuleciu wyróżniał się Rybnik i okolice zdecydowaną przewagą kobiet nad mężczyznami. Niewiastom nie było łatwo znaleźć amanta, choć do najszwarniejszych rybniczanek wzdychało po kilku zalotników. Samo miasto imponowało krajoznawcom dynamicznym rozwojem. Ludzie, choć niezamożni, cenili sobie rodzinne stadło, śpiewając: „za pałac bym nie zamienił mej ubogiej chatki, bo się w niej mój ojciec rodził, ja i moje dziatki”.
Więcej »Jak to w Rybnickiem gęsi się upiły
Z chwilą pojawienia się kartofli na Górnym Śląsku, w tym na ziemi rybnickiej, produkcja spirytusu stała się tak tania, że gospodarze zwozili go beczkami, a ofiarami ognistego trunku stawały się nawet domowe zwierzęta.
Więcej »Afrodyzjak z bobra
KTO BY POMYŚLAŁ. Okolice Rybnika zamieszkiwały dawniej dziesiątki tysięcy bobrów, ale wyginęły, bo ludzie jedli je na potęgę, a do tego wierzyli, że strój bobrowy działa podniecająco.
Więcej »Zmarznięta broda w łożu królowej
- W starych kronikach aż roi się od wzmianek o niezwykle ostrych zimach. Głód popychał ludzi nawet do kanibalizmu.
Więcej »Wielkie posuchy w naszym regionie
Na przestrzeni ostatniego tysiąclecia klimat Śląska ulegał znacznym wahaniom. Po okresach ochłodzenia przychodziły lata ciepłe. Ich negatywnym efektem były częste naloty szarańczy wędrownej. Źródła wzmiankują o wyschniętych rzekach i żniwach kończonych w... czerwcu.
Więcej »Tajemniczy krzyżowiec
W 1217 r. nieznany bliżej ze źródeł książę polski wziął udział w krucjacie do Palestyny. Badacze widzą w nim władającego Górnym Śląskiem Kazimierza. Z wyprawy lewantyńskiej miał przywieźć sobie żonę Violę, babkę króla Władysława Łokietka.
Więcej »Jak w Rybniku duchy wywoływali
- Czekano w głębokiej ciszy, aż stół sam od siebie, jak mniemano, zaczął się kręcić i tańczyć po izbie albo przesuwać się – pisze w swojej Kronice Wodzisławia Franz Ignatz Henke. Przeczytaj, jako dawniej mieszkańcy Wodzisławia oraz Rybnika kontaktowali się z zaświatami.
Więcej »Rodziny kłócą się o Polskę i Śląsk
Kończy się spis powszechny. Wielu mieszkańców Rybnika zastanawiało się, co odpowiedzieć na pytanie o narodowość. Są tacy, którzy dylematów nie mają. – Ja i matka zadeklarujemy narodowość polską. Ojciec czuje się Ślązakiem i nie może pojąć naszej decyzji – twierdzi Kasia, studentka socjologii.
Więcej »Thiergarten i jego tajemnice
Pomysł na weekend. Jak głosi legenda, w Wildku mieszkał kiedyś zły leśniczy Eliasz. W piwnicach leśniczówki spoczęło ponoć 99 jego ofiar. W pobliżu jest Góra Zamkowa, a pod nią rzekomo zamek miejscowych rabusiów. W czasie wojny Niemcy mieli tu składy amunicji. W Jankowicach cieszy oko leśniczówka Krasiejów.
Więcej »Blaski i cienie, życia i panowania...
Po wycofaniu się wojsk husyckich z terenu Śląska, pod Rybnik podeszły wojska Bolka niemodlińskiego – księcia heretyka – jak go określali dziejopisarze. Według relacji XV – wiecznego śląskiego kronikarza Zygmunta Rosicza, 13 V 1433. Bolko został pod Rybnikiem rozgromiony przez „wspaniałego księcia Mikołaja” - panowaniu Przemyślidów, władców Rybnika, pisze dr Norbert Mika.
Więcej »z kierunku północno-wschodniego
Ciśnienie: | 1028 hpa |
---|---|
Wilgotność: | 72% |
Wschód słońca: | 07:44 |
Zachód słońca: | 15:50 |
Partnerzy portalu |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |
Chmura tagów |