Telegraf |
Region: |
Dane z CEIDG: W I kw. br. obcokrajowcy wnieśli blisko 12 tys. wniosków o założenie jednoosobowych firm
W I kw. br. blisko 16% wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wpłynęło do rejestru CEIDG od osób mających obywatelstwo inne niż polskie. W analogicznym okresie ubiegłego roku odsetek ten wyniósł 14,5%. Zdecydowanie najwięcej takich przypadków dotyczyło Ukraińców. Od stycznia do marca tego roku było ich 9 tysięcy, a rok wcześniej – blisko 8 tys. Na kolejnych pozycjach w tym zestawieniu znajdują się Białorusini oraz Niemcy. Według znawców tematu, wpływ na liczbę otwieranych tego typu działalności przez obcokrajowców będzie miała sytuacja na naszym rynku pracy. Z kolei co do tego, czy tego typu przedsiębiorców będzie u nas dalej przybywać, zdania ekspertów są nieco podzielone.
Więcej »Obywatel Ukrainy zmieniał swoje dane osobowe, żeby ominąć ciążący na nim zakaz wjazdu
W ciągu dwóch lat przekraczał granicę używając kilku paszportów, ignorując wyrok sądu w tej sprawie.
Więcej »Supermodel inspirowany Sokołem Millenium wylądował w Gliwicach
Od 11 maja 2024, na Największej w Europie Wystawie Budowli z Klocków LEGO® w Europie Centralnej w Gliwicach, pojawi się NOWY, niezwykły SUPERMODEL. Ogromny, liczący blisko 7 metrów długości i 4 metry szerokości, pojazd inspirowany Sokołem Millennium™, kultowym statkiem kosmicznym Sagi Gwiezdne Wojny.
Więcej »Puchar Tymbarku wkracza w decydującą fazę. Czas na Śląski Finał Wojewódzki
Już w dniach 8-10 maja poznamy najlepsze drużyny XXIV edycji Pucharu Tymbarku w województwie śląskim! Do Sosnowca może przyjechać aż 170 zespołów, reprezentujących poszczególne powiaty w trzech kategoriach wiekowych. Na zwycięzców w kategorii U-10 i U-12 czeka wyjazd na Finał Ogólnopolski do Warszawy i walka o Wielki Finał na PGE Narodowym przed meczem Polska-Turcja.
Więcej »Blisko milion kierowców złapanych przez fotoradary w 2023 roku - raport rankomat.pl
Liczba wykroczeń zarejestrowana przez fotoradary na polskich drogach wyniosła w 2023 roku 985 tys. – jest to nieco mniej niż rok wcześniej, kiedy to wykryto w ten sposób 1 mln przypadków przekroczenia prędkości. Choć klasyczne fotoradary stacjonarne ciągle wiodą prym - w 2023 roku „strzeliły” ponad 600 tys. razy - to coraz większe żniwo zbiera system odcinkowych pomiarów prędkości. W ubiegłym roku wykrył ponad 320 tys. przypadków przekroczenia prędkości, z czego prawie połowa w jednym miejscu: na autostradzie A4 pod Wrocławiem.
Więcej »Turniej Gry 1x1 wraca na boiska! Rozpoczęły się eliminacje do etapu regionalnego
Wystartowały eliminacje do II edycji Turnieju Gry 1x1 – rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Kluby piłkarskie mają czas na zgłoszenie reprezentantów do udziału w turnieju do 15 maja.
Więcej »CARBON Festival powraca! Znamy pierwszych wykonawców!
CARBON Silesia Festival wraca z pierwszym ogłoszeniem artystów, którzy 14 i 15 czerwca 2024 r. wystąpią podczas czwartej odsłony tego nietuzinkowego festiwalu. W czerwcu miłośnicy muzyki elektronicznej ponownie spotkają się w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie elektronika brzmi tak dobrze na terenie postindustrialnej przestrzeni starej kopalni. Czerwiec to idealna okazja, by rozpocząć sezon letnich festiwali. W programie CARBON Festival znajdziecie idealny zestaw na przygotowanie się do wakacyjnej muzycznej przygody.
Więcej »Bezpieczne podróże koleją na Wielkanoc
Stały monitoring sieci kolejowej, zapewnione zespoły pogotowia technicznego, pociągi do naprawy sieci trakcyjnej i dodatkowe lokomotywy. Wzmocniona informacja i patrole SOK na dworcach i trasach oraz opracowana organizacja ruchu na zmianę czasu z 30 na 31 marca. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są przygotowane na wzmożony ruch w okresie wielkanocnym.
Więcej »Zmiana czasu na letni, a podróże koleją
W świąteczny weekend nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z 30 na 31 marca wskazówki zegarów zostaną przesunięte o 60 minut do przodu, z godziny 2:00 na 3:00. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uwzględniły zmianę czasu w rozkładzie jazdy i przygotowane są do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów.
Więcej »Pierwsza taka randka w historii Sanatorium miłości
Poranne spotkanie z Martą nie będzie należało do najmilszych. Tym razem grupa będzie musiała zmierzyć się z konfliktem. Czy uda się go zażegnać?
Więcej »Bezpieczniej i jaśniej na peronach: ponad 62 tysiące lamp LED na kolei
Sieć kolejową oświetla już ponad 62 tysiące lamp LED. Polskie Linie Kolejowe S.A. montują energooszczędne oświetlenie na peronach, w przejściach i na przejazdach kolejowo-drogowych, zwiększając tym samym bezpieczeństwo i komfort podróży. Nowe światło na kolei to mniejsze zużycie energii elektrycznej i niższa emisja CO2. Działanie zarządcy infrastruktury wpisuje się w idee Europejskiego Zielonego Ładu.
Więcej »Gdzie likwidują kopciuchy - nowy raport Polskiego Alarmu Smogowego
Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wyglądał proces wymiany starych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Niekwestionowanym liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę “kopciucha”. Źle wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. Raport potwierdza również rosnącą popularność ogólnopolskiego programu dotacyjnego Czyste Powietrze - liczba wypłaconych dotacji w tym okresie wzrosła w każdym z analizowanych województw co najmniej dziesięciokrotnie.
Więcej »Barometr dobroczynności: każdego dnia w Polsce przybywa dziewięć OPP
Polski sektor samorządowy radzi sobie wyjątkowo dobrze, szczególnie na tle innych firm zarejestrowanych w KRS. Według analizy dla Fundacji Dr Clown od 2010 r. przybyło 50 tys. stowarzyszeń i fundacji, a jedynie 216 zawiesiło działalność. Jednak Polacy mają niską świadomość na temat działalności organizacji pożytku publicznego, a liczba osób, które w ubiegłym roku odpisały odsetek podatku dochodowego na ich rzecz, spadła o 3 mln w porównaniu do roku poprzedniego.
Więcej »Marcowa korekta rozkładu jazdy POLREGIO – więcej połączeń i nowe trasy
10 marca br. wchodzi w życie korekta rozkłady jazdy POLREGIO. W 8 województwach największy pasażerski przewoźnik kolejowy przygotował nowe połączenia oraz zwiększenie częstotliwości na wybranych trasach.
Więcej »Tydzień śląskiej nauki w Europarlamencie, czyli Śląsk w Europie 3.0!
Europejskie Miasto Nauki to szansa na rozwój regionu, a także możliwość zaakcentowania roli naszych uczelni w europejskiej przestrzeni naukowej. Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało ten zaszczytny tytuł. W ramach obchodów, śląskie uczelnie przygotowały program wydarzeń promocyjnych w Parlamencie Europejskim, którym patronuje europoseł Łukasz Kohut. Wiodącym projektem jest „50 tygodni Miasta Nauki”, który opiera się o 6 ścieżek tematycznych takich jak zdrowie i jakość życia, klimat i środowisko, przemysł przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe oraz kreacja i krytyka.
Więcej »z kierunku północno-wschodniego
Ciśnienie: | 1031 hpa |
---|---|
Wilgotność: | 93% |
Wschód słońca: | 06:56 |
Zachód słońca: | 16:04 |
Partnerzy portalu |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |
Chmura tagów |